Türkiye'nin en iyi haber sitesi

130 göçmen öldü yüzlercesi kayıp

İtalya'da batan göçmen teknesinde 155 kişi kurtarıldı ancak yaklaşık 200'ünün güvertede sıkıştığı sanılıyor. Ölümlerin 300'ü bulmasından endişe edilirken tekneye yardıma gidilmediği iddia edildi

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Sicilya açıklarında, İtalya'nın en güzel tatil belgelerinden biri olan Lampedusa Adası yakınlarında, yaklaşık 500 yabancı göçmenle birlikte batan gemi İtalya'yı yasa boğdu. Dün sahil güvenlik, polis ve deniz kuvvetlerinin ortaklaşa yürüttüğü çalışmalar sonucunda 155 kişi kurtarıldı, 130 cesede ulaşıldı. Ancak yaklaşık 200 kişinin kayıp olması en büyük endişe kaynağı. 47 metre derinlikte bulunan geminin gövdesinde yüzlerce göçmenin cesedinin sıkıştığı tespit edildi. Dalgalar da cesetleri karaya sürükledi.

"YARDIM ETMEDİLER" İDDİASI
Tavşanlar koyunda çıkarılan 130 cesedin 49'nun kadın, 4'nün çocuk olduğu belirlendi. Aralarında 3 aylık bir erkek bebeğin de bulunduğu çocukların yaşları, 1.5, 3 ve 6 olarak açıklandı. Libya'nın Misurata Limanı'ndan hareket eden 20 metre uzunluğundaki teknenin Tunuslu kaptanı da yakalandı. Kaçak göçmenleri getiren kaptanın daha önce de Lampedusa'ya kaçak insan taşıdığı, hatta yakalandığı ve hapis yattığı ortaya çıktı. Kurtarılan kaçak göçmenlerin ifadelerine göre, perşembe gününün ilk saatlerinde Lampedusa açıklarına yaklaşan teknede insanlar yerlerini belli etmek için örtü yaktı. Ancak güvertede yakılan örtü nedeniyle yangın çıktı. Kurtarılan kazazedeler geçmekte olan 3 balıkçı teknesinin de kendilerine yardım etmediğini belirtti.

FOTOĞRAFLARIYLA ÖLDÜLER
İtalyan İçişleri Bakanı Angelino Alfano bunu yalanlarken, Lampedusa Belediye Başkanı Giusy Nicolini balıkçı tekneleri geçmişte benzeri şekilde göçmen taşıyan teknelere yardım ettikleri için "kaçak göçe yardım" suçu ile yargılandıklarını hatırlattı. Agrigento Savcılığı da konu ile ilgili soruşturma başlattı. Lampedusa Adası'nın limanı ve havaalanı yüzü aşan cesetler nedeniyle morga dönüşürken, kurtarma ekipleri kıyıya vuran özel eşyaları da topladı. Çoğunluğu Eritre ve Somali gibi ülkelerden gelen göçmenlerin yanlarında ailelerin fotoğraflarını taşıdıkları görüldü. Görgü tanıkları denizde çok sayıda çocuk ayakkabısı gördüklerini de belirtti. Kaçak göçmenlerin arasında bir grup Suriyelinin de yer aldığı belirtiliyor. Sicilya kanalında 1994'ten bu yana 6 bin 200 kaçak göçmen hayatını kaybetti. Bunların 4 bin 790'nı kayıp ilan edildi. Sadece 2011'de bin 800 ölü ve kayıp kaydedildi. İtalya göçmenlerin anısına dün ulusal yas tutarken Papa Francis dünü "Ağlama günü" ilan etti. Papa, evine ekmek götüremeyecek insanların, açlık ve savaşdan kaçarken, özgürlük ararken ölmesine dikkat çekti.

PAPA'DAN 'AĞLAMA GÜNÜ'
İtalya'daki mevcut kaçak göç yasası da bu trajediden sonra mercek altına alındı. Ülkeye yabancı göçmen girişini kotalara bağlayan ve hatta donduran yasanın sert önlemler getirdiği belirtiliyor. Daha önce tatile gittiği Lampedusa Adası'na bu trajedi nedeniyle dönmek zorunda kalan İçişleri Bakanı Angelino Alfano da, "Tanrı bu trajediye belki de Avrupa'nın gözünü açmak için izin verdi" dedi. Alfano, göç probleminin İtalya'nın değil, bütün Avrupa'nın problemi olduğunu hatırlattı.

İTALYA'DAN AVRUPA'YA ÇAĞRI...
İtalya'da facianın yaşandığı bölgeye giden Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Angelino Alfano, Avrupa'yı kaçak göçmenler konusunda harekete geçmeye çağırdı. Alfano, adanın Nobel Barış Ödülü'ne aday gösterilmesini istedi. İtalya da dün göçmenlerin anısına ulusal yas ilan edildi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
130 göçmen öldü yüzlercesi kayıp
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN