Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sıra geldi 'küresel demokrasi paketi'ne

Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Türkiye'nin BM reformu konusundaki rolünü ve önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak olan "küresel demokrasi paketi"ni SABAH'a anlattı

Giriş Tarihi: 5.10.2013
Hırvatistan'daki temaslarının ardından Arnavutluk'a geçen Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin Birleşmiş Milletler (BM) reformu konusundaki rolü ve önümüzdeki günlerde kamuoyuna açıklanacak olan "küresel demokrasi paketi"ne ilişkin SABAH'a değerlendirmelerde bulundu. 68'inci BM Genel Kurulu toplantıları sırasında sıkı bir çalışma temposu içine girdiklerini belirten Bakan Davutoğlu, Türkiye'nin önümüzdeki günlerde BM reformu konusunda daha fazla inisiyatif alacağını ve yeni çalışmalara imza atacağını söyledi. BM'nin mevcut yapısında ciddi bir değişim talep eden ve 50'den fazla ülkenin katılım gösterdiği "Oydaşma İçin Birlik Grubu" toplantısının 2014'te İstanbul'da yapılacağını açıklayan Davutoğlu, "Demokrasi açısından, BM'deki yapının sürdürülmesi mümkün değildir. Güvenlik Konseyi'nde temsilde adaletin en kısa sürede sağlanması gerekir" şeklinde konuştu. Davutoğlu, 25 üyeli ve vetosuz bir BM Güvenlik Konseyi isteyen oydaşma grubu içerisinde İtalya ile birlikte aktif rol üstleneceklerini belirtti. Türkiye içinde bir demokrasi paketi açıldığını, Türk dış politikasının da küresel düzeyde bir demokrasi paketi hazırladığını kaydeden Bakan Davutoğlu, kısa süre içinde "Büyüyen Ekonomiler, Yükselen Demokrasiler" başlığı altında yeni bir platform kurulacağını açıkladı. Davutoğlu, söz konusu platformda ekonomi ve nüfus yapısı bakımından belli düzeydeki ülkeler ile daha fazla demokrasi için küresel düzeyde yeni bir atılım yapılacağını söyledi.

GÜÇLÜ DEMOKRASİ İÇİN

Demokrasinin bütün unsurlarıyla güçlenmesi için bu projenin çok önemli olduğunu vurgulayan Bakan Davutoğlu, platform fikrini Güney Afrika, Meksika, Brezilya ve Endonezya ile paylaştıklarını ve olumlu geri dönüş aldıklarını belirtti. Bu konuda bir de makale hazırlığı içinde olduğunu söyleyen Davutoğlu, küresel demokrasi paketinin hem teorisine hem de pratiğine ilişkin çalışma yaptıklarını, çok yakında bunu dünya kamuoyuyla paylaşacaklarını ifade etti.

KÜRESEL ETKİNLİK ARTIYOR
Türkiye, artan küresel etkinliğinin bir işareti olarak, önümüzdeki süreçte birçok uluslararası toplantı ve zirveye ev sahipliği yapacak. İşte bu üst düzey buluşmalardan bazıları: İslâm İşbirliği Teşkilâtı Toplantısı (2014), Oydaşma İçin Birlik Toplantısı (2014), G20 Zirvesi (2015, başkanlığı da Türkiye yapacak), BM Dünya İnsani Zirvesi (2016).

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıra geldi 'küresel demokrasi paketi'ne
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN