Destekliyor ama...

Giriş Tarihi: 6.10.2013

İran Dini Lideri Hamaney, Cumhurbaşkanı Ruhani'nin ABD ile yakınlaşma politikası hakkında ilk kez konuştu: Hükümetin adımlarını destekliyoruz, ama New York'ta olan bazı şeyler uygunsuzdu

İran Dini Lideri Ali Hamaney, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin son New York ziyareti sırasında ABD'ye karşı sergilediği olumlu tavır ve Washington-Tahran arasında yaşanan sürpriz yakınlaşma hakkında ilk kez konuştu. Kendisine ait web sitesi üzerinden açıklamalarda bulunan Hamaney, "Hükümetin diplomasi konusundaki adımlarını destekliyoruz. Ancak (Ruhani'nin) New York ziyareti sırasında olan bazı şeyler uygunsuzdu" dedi. ABD'yi "güvenilmez" olarak tanımlayan Hamaney, "Amerikalılar hakkında şüpheciyiz ve onlara tamamen güvenilemeyeceğini düşünüyoruz. Amerikan yönetimi verdiği sözleri bozan, kibirli ve mantısız hareket eden bir yönetim" yorumunda bulundu. Hasan Ruhani'nin New York temasları sırasında yaşananlardan hangisinin "uygunsuz" olduğunu açıklamayan Ali Hamaney'in, Ruhani-Obama telefon görüşmesini kastettiği yorumları yapıldı. Geçtiğimiz hafta da Devrim Muhafızları Komutanı General Muhammed Ali Caferi, "Ruhani, Obama'nın görüşme teklifini reddetmeliydi. Bu taktiksel bir hata oldu" demişti. Ali Hamaney, daha önce yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer çalışmalar konusunda Batı ile direkt temas kurmasına karşı çıkmadığını, ancak bu konuda pek ümitvar olmadığını kaydetmişti.

OBAMA SÜRE VERDİ
Öte yandan, ABD Başkanı Barack Obama, İran'ın nükleer silah elde etmesi için en az bir yıl ya da daha fazla süre olduğunu söyledi.

KİLİT İŞADAMINA SORUŞTURMA
İran'a uygulanan petrol yaptırımlarından yararlanarak, kurduğu paravan şirket sistemiyle 13,5 milyar dolar servet elde eden İranlı işadamı Babek Zencani hakkında ülkesinde de soruşturma başlatıldı. Eski Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinecad'ın en yakın adamlarından biri olarak bilinen Zencani, ABD ve Avrupa Birliği'nin kara listesinde bulunuyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Destekliyor ama...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN