'Gerçeği yazacaktı susturuldu' iddiası

Prenses Diana'nın ölümünden 3 yıl sonra yanmış aracının içinde cansız halde bulunan fotoğrafçı James Andanson'ın, Prenses'in ölümüyle ilgili kitap yazmaması için susturulduğu öne sürüldü

Giriş Tarihi: 7.10.2013
Fransa'nın başkenti Paris'te paparazzilerden kaçarken 1997'de geçirdiği trajik bir kazayla hayata veda eden Prenses Diana'nın ölümüyle ilgili iddialara bir yenisi daha eklendi. Diana'nın peşinden son haftalarda hiç ayrılmayan ve 2000 yılında yanmış arabasının içinde ölü bulunan fotoğrafçı James Andanson'ın açıklandığı gibi intihar etmediği, öldürüldüğü iddiaları yeniden gündeme geldi. Ölmeden önce, Diana'nın başına gelenlerle ilgili bir kitap yazacağını açıklayan Andanson'la ilgili son iddia, Avustralyalı gazeteci John Morgan tarafından dile getirildi. Diana'nın ölümüyle ilgili 9 kitap yazan Morgan, Andanson'ın Prenses'in öldürülmesine dair konuşmaması için susturulduğunu öne sürdü. İngiliz basınına göre, Diana suikastında parmağı olan gizli servisler, konuştuğu takdirde birçok sırrı ifşa etmesi söz konusu olabilecek olan Andanson'ı ortadan kaldırdı.

'DOSYA YENİDEN AÇILSIN'
Avustralyalı gazeteci John Morgan ve Muhammed el Fayed'in yakın arkadaşlarından oluşan bir grup, polise çağrıda bulunarak, James Andanson'ın "intihar" olarak kayıtlara geçen ölüm dosyasının yeniden açılmasını talep etti. Morgan, polisin bu konuya eğilmesi gerektiğini belirterek, "Bu çok hayati bir dosya" ifadelerini kullandı. Görgü tanıkları, 31 Ağustos 1997 günü Paris'teki Pont de l'Alma Tüneli'nde gerçekleşen kazanın ardından, beyaz renkli bir Fiat'ın olay yerinden hızla ayrıldığını aktarmıştı. Fotoğrafçı Andanson, 2000'deki ölümünden kısa bir süre önce söz konusu aracı kullananın kendisi olduğunu açıklamıştı.

'BAŞINDAN İKİ KEZ VURULMUŞTU'
James Andanson'ın ailesinin, Diana'nın öldüğü gece Andanson'ın ne yaptığı konusundaki çelişkili açıklamaları da dikkat çekmişti. Kızı Kimberly ve oğlu James, babalarının Bordeaux'da üzüm topladığı yönünde ifade verirken, karısı Elizabeth, kocasının bütün gece evde olduğunu açıklamıştı. Prenses Diana'nın ölümünü konu alan bir kitap hazırlığında olduğu kaydedilen James Andanson, yazmayı düşündüğü kitap konusunda Fransız yazar Fredieric Dard'la bir araya gelmişti. Buluşmanın hemen ardından, Andanson'ın cesedi Montpellier kentinin kırsalında aracının içinde yanmış olarak bulunmuştu. Fransız polisi, olayın üzerini hızlı bir şekilde kapatmış, olay resmi kayıtlara "intihar" olarak geçmişti. James Andanson'ın hayatını kaybetmesinden 7 yıl sonra, 2007'de basına açıklamalarda bulunan itfaiyeci Christophe Pelat, "Andanson'ın cesedini çok yakından gördüm. Başından iki kere vurulduğundan çok eminim" demişti.

"ANDANSON, PRENSES'İ ÖLDÜREN TİMİN PARÇASI"
1997'de sevgilisi Dodi Al Fayed'le tatile çıkan Prenses Diana, Akdeniz'de Dodi'nin "Jonikal" yatında kaldı. Çok sayıda paparazzi kovaladığı için Diana ve Dodi, Paris'e dönmeye karar verdi. 31 Ağustos sabah saat 12.30'da Dodi'nin apartmanına gitmek için otelden çıktılar. Otelin arkasından çıktılar fakat paparazzi onları bekliyordu. Giderken şoför yolu şaşırdı ve karanlık bir tünelde kaza yaptı. Kazada Dodi el Fayed ve prenses Diana'yla birlikte şoför de yaşamını yitirdi. Dodi el Fayed'in milyarder babası Muhammed el Fayed'in arkadaşlarından biri, "Her zaman, Andanson'ın, Diana'yı öldüren suikast timinin parçası olduğuna inandık" açıklamasında bulundu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Gerçeği yazacaktı susturuldu' iddiası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN