Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hangardaki acı tablo

Giriş Tarihi: 7.10.2013

İtalya'da sulara gömülen göçmen teknesinden 83 ceset daha çıkarıldı. Ölü sayısı 194'e yükselirken, can veren çocukların tabutlarına bırakılan oyuncak ayıcıklar göz yaşarttı

Sicilya'nın Lampedusa Adası yakınlarında perşembe gecesi batan, kaçak taşıyan tekneden çıkarılan cesetlerin sayısı 194'e ulaştı. Dün kurtarma çalışmalarını yürüten dalgıçlar 83 cesedi daha çıkardı. İtalyan Entegrasyon Bakanı Cecile Kyenge kaçak göçmenlerin toplandığı kampı ziyaret etti. Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso'nun da çarşamba günü adaya gelmesi bekleniyor. Kazadan sağ kurtulan bazı göçmenlerin ifadelerine göre, tekne 518 kişi taşıyordu. Bu rakamın doğru olduğu kabul edilirse hala 169 kişinin cesedi, sulara gömülmüş durumda. Denizden dün çıkarılan 83 ceset de diğer 111 cesedin tutulduğu havaalanı hangarına taşındı. Kazada ölenlerin tabutlarının üzerine çiçek bırakılırken, çocuk kurbanların tabutlarına ise küçük oyuncak ayıcıklar konuldu.

BAŞBAKAN DA GELECEK

Dün sabah Lampedusa adasını ziyaret eden Entegrasyon Bakanı Cecile Kyenge, kazadan kurtulan 155 göçmenle bir araya geldi ve 16 cesedin limana ulaşmasını bekledi. Kyenge, "Böyle bir dramı seyretmek için umarım son kez Lampedusa'ya geliyoruz. Bu dram, sınırlarımız üzerine bizi düşündürmeli. Tek başımıza değil, Avrupa ile beraber sorunu çözmeliyiz. Korunmaya muhtaç insanlara bir cevap vermek lazım" dedi. Bakan, 954 kaçak göçmenin kaldığı kaçak göçmenlerin toplandığı merkezi de ziyaret etti. İtalya Başbakanı Enrico Letta da çarşamba günü AB Komisyonu Başkanı Barroso'nun, İtalyan İçişleri Bakanı Angelino Alfano eşliğinde adaya geleceğini açıkladı. Letta, göç yasası bir yana, problemin Avrupa'nın da problemi olduğunu hatırlatarak, önümüzdeki Avrupa Konseyi'nde konuyu gündeme getireceğini söyledi. Letta, gerek göçmen kamplarının gerekse siyasi sığınma ve çocuk göçmen konuları ile ilgili kuralların yeniden ele alınması gerektiğini vurguladı.

PAPA'DAN ÖLENLERE DUA
Papa Francis de dün pazar duasını Lampedusa açıklarında ölen kaçak göçmenlere atfetti. İtalya'nın ünlü dini cemaatlerinden Sant'Egidio ise Sicilya açıklarında güvenlik kuvvetlerinin sürekli yapması gereken kolluk faaliyetlerini yerine getirmediğini duyurdu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hangardaki acı tablo
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN