Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Katliama kutlama

İsrail'le 1973'teki savaşın yıldönümünde günboyu kutlamalar yapıldı. Ancak darbe karşıtı Mursi taraftarlarının kutlamasına ordu müdahale etti. 53 kişi öldü, 270 kişi yaralandı, 600 gösterici de gözaltına alındı

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Ülkenin seçilmiş ilk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin görevinden uzaklaştırıldığı 3 Temmuz askeri darbesinin ardından tarihinin en sancılı dönemlerinden birine giren Mısır'da 6 Ekim 1973 Yom Kippur Savaşı'nın yıldönümü olan önceki gün, katliamlar ve kutlamalar aynı anda yaşandı. Mısır ordusunun İsrail'e karşı kazandığı zafer nedeniyle "Ekim Zaferi" adıyla anılan savaşın yıldönümünde sokaklara dökülen darbe karşıtlarına ordu birliklerinin düzenlediği saldırılarda en az 53 kişi hayatını kaybederken, başkent Kahire başta olmak üzere ülkenin dört bir yanında zafer kutlamaları da sabahın erken saatlerine kadar devam etti.

ENVER SEDAT DA ANILDI

1967'de Mısır'ın kesin hezimetiyle sonuçlanan Altı Gün Savaşı'nda Sina Yarımadası'nı işgal eden İsrail'in geri çekilmek zorunda kaldığı Yom Kippur Savaşı'nı milli gün havasında kutlayan Mısırlılar, o dönemde Cumhurbaşkanı olan Enver Sedat'ın Kahire'deki kabrine akın etti. Sedat, 6 Ekim 1981 günkü kutlamalar sırasında suikasta kurban gittiği için, "Ekim Zaferi" günü aynı zamanda eski Cumhurbaşkanı için düzenlenen anma törenlerine de sahne oluyor. Sedat'ın kabrindeki törenlerde eşi Cihan, oğlu Cemal ve diğer aile bireyleriyle Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Savunma Bakanı Abdulfettah Sisi ve hükümet yetkilileri katıldı.

SOKAKLAR KAN GÖLÜ

Resmi tören ve kutlamaların devam ettiği saatlerde, Kahire'nin farklı noktalarında binlerce darbe karşıtı da sokaklardaydı. "Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi" adlı darbe karşıtı oluşumun organize ettiği gösterilerde, güvenlik güçleri silahsız eylemcilere tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba ile müdahale etti. Mısır Sağlık Bakanlığı'nın yaptığı açıklamaya göre, çıkan olaylarda en az 53 kişi öldü, 270'ten fazla kişi de yaralandı. 600'den fazla göstericinin gözaltına alındığı protestolarda, güvenlik güçleri basın mensuplarını da hedef aldı. Eylemcilerin Tahrir Meydanı'na girmesini engellemek için bölgeyi tanklarla ve askeri araçlarla dolduran ordu yönetimi, ellerinde Sisi'ye destek pankartları taşıyan kalabalıkların kutlama yapmasına ise izin verdi. Uluslar arası haber ajansları, birbirine yakın alanlardan arka arkaya geçtikleri görüntülerde hem kanlar içinde yerlerde yatan insanların, hem de coşkuyla kutlama yapanların fotoğraflarını gözler önüne serdi.

SİSİ'DEN AÇIKLAMALAR
Üçüncü ayını geride bırakan darbe sürecinin başlangıcından bu yana ilk kez Mısır basınına açıklamalarda bulunan Savunma Bakanı ve Genelkurmay Başkanı Abdulfettah Sisi, ülkenin iç savaşa sürüklenmemesi için yönetime el koymak zorunda kaldıklarını savundu. Sisi, "Müdahale etmeseydik, Mısır iki ay içinde iç savaşa sürüklenecekti. Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'ye bizzat uyarıda bulunarak, halkın taleplerine cevap vermesi gerektiğini söyledim" dedi.

ASKERİ ARACA SALDIRI

Geçen cuma gününden bu yana devam eden gösteriler nedeniyle atmosferin gerildiği Mısır'da, bakanlar kurulu, güvenlik gerekçesiyle toplantılarını Kahire'nin doğusundaki Yeni Kahire bölgesinde yaptı. Bundan sonraki toplantıların bir süre, başkentin 30 kilometre doğusundaki Petrol Bakanlığı'nda düzenleneceği açıklandı. Başkentte dün uydu kontrol merkezine roket atarlı saldırı düzenlendi. Saldırıda, uluslararası iletişim sağlayan çanakların zarar gördüğü bildirildi. Öte yandan, dün Mısır'ın kuzeydoğusundaki İsmailiye kentinde devriye görevi yapan askeri araca düzenlenen silahlı saldırıda en az 6 kişi hayatını kaybederken, Sina Yarımadası'ndaki Tur kentinde askeri bir merkeze yapılan bombalı saldırı ise 3 kişinin ölümüne neden oldu. 3 Temmuz'daki darbeden sonra faaliyetlerine son verilen Mısır'daki Müslüman Kardeşler Teşkilatı (İhvan) kararı temyize götürdü. Dilekçede, mahkemenin kararı iptal etmesi istendi. DIŞ HABERLER

DIŞARIDA OLAY DEVLET ERKANI TÖRENDE
Zafer Günü ve Enver Sedat'ı anma törenlerine Savunma Bakanı Abdülfettah Sisi ve eski Savunma Bakanı Mareşal Hüseyin Tantavi'nin yanı sıra Geçici Cumhurbaşkanı Adli Mansur, Başbakan Hazim Biblavi, Enver Sedat'ın eşi Cihan Sedat ve kalabalık bir yabancı davetli topluluğu katıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Katliama kutlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN