Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Tanrı parçacığı'na Nobel!

Nobel Fizik Ödülü Belçikalı François Englert ile İngiliz Peter W. Higgs'e verildi.

Giriş Tarihi: 8.10.2013 14:01 Güncelleme Tarihi: 8.10.2013 15:44

2013 Nobel Fizik Ödülü 'Tanrı parçacığı' olarak bilinen 'Higgs Bozonu'nu teorimini ortaya atan İngiliz fizikçi Peter Higgs ile Belçikalı fizikçi Françoise Englert'e gitti. Nobel Komitesi, söz konusu fizikçilerin Higgs Bozonu(Tanrı parçacığı) olarak bilinen temel maddelerin nasıl bir araya gelerek yıldızların ve galaksileri oluşumunda etkili olduğunun anlaşılmasında anahtar görevi gören keşifleri dolayısıyla ödüle layık görüldüklerini açıkladı.

Nobel Komitesi, ödülün açıklanmasının akabinde yayınladığı basın bildirisinde söz konusu bilim adamlarının 1964 yılında yayınladıkları çalışma dolayısıyla ödüle layık görüldükleri ifade edildi. Açıklamada ayrıca 2012 yılında CERN laboratuvarlarında yapılan deneylerin de söz konusu bilim insanlarının keşiflerini doğruladığı vurgulandı.

Peter Higgs ve Francois Englert 8 milyon İsveç Kronu (920 bin Euro) değerindeki ödülü de paylaşacaklar. Nobel ödülleri, 10 Aralık'ta Stockholm'de düzenlenecek törenle sahiplerine takdim edilecek.

İsveç Kraliyet Bilim Akademisi'de ödülle ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada, Higgs ve Englert'in 2013 Nobel Fizik Ödülü'nü kazanmalarını sağlayan teorilerinin dünyanın nasıl yapıldığının açıklanmasında büyük bir öneme sahip olduğu kaydedildi.

1901 yılından bu yana verilen Nobel Fizik Ödülü bugüne kadar sadece 47 kez sadece bir fizikçiye layık görüldü. Ödül çoğu zaman 2 yad a 3 fizikçiye birden verildi. Bu arada bugüne kadar 2 kadın fizikçi bu ödüle layık görülürken John Baarden bu ödülü 2 kez alan tek fizikçi oldu.BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Tanrı parçacığı'na Nobel!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN