Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Taliban'ın "Malala kim" sorusuna cevabı dünya verdi

Pakistanlı kızların simgesi 16 yaşındaki Malala, Taliban'ın tehditlerine kulak asmadı. Malala, dünyanın desteğiyle Nobel Barış Ödülü'nün en büyük favorisi

Giriş Tarihi: 8.10.2013
Pakistan'da kızların eğitim hakkı için yürüttüğü kampanyalarla adını duyurmaya başladı Malala Yusufzay. Yaşadığı Swat Vadisi, Taliban'ın kontrolündeydi. Kızların okumasına savaş açan Taliban'a karşı henüz 11 yaşında olmasına rağmen mücadele etmeye başladı. BBC'de yazdığı blog yazılarıyla dünyanın dikkatini Pakistanlı kız öğrencilerin üzerine çekmeyi başardı. 9 Ekim 2012'de Taliban militanları tarafından, okul servisinde vurulduğunda 15 yaşındaydı. Taliban militanı, 20 öğrenci ve 3 öğretmenin bulunduğu okul servisini durdurdu. Tek sorusu "Malala kim?" oldu. Servisteki arkadaşları anlık refleksle Malala'ya baktı ve o da "Benim" cevabını verdi. Biri başından olmak üzere vücuduna 3 kurşun sıkıldı. Hayata tutunan Malala, ülkesinde 6 gün süren tedavisinin ardından İngiltere'ye götürüldü. 3 ay sonra ayaklandığında artık dünyaca üne kavuşan genç bir aktivisti. TIME dergisinin "Yılın Kişisi" ödülüne aday oldu, sayısız öd��le layık görüldü ve BM elçisi ilan edildi. En son olarak önceki gece ünlü İngiliz eski futbolcu David Beckham'ın elinden Cesaret Ödülü aldı.

ADIM ADIM NOBEL'E

12 Temmuz'da 16'ncı yaş gününü BM Gençlik Meclisi'nde geçirdi. Dünyaya "Teröristler, hedeflerimi ve isteklerimi değiştirebileceklerini düşündü. Düşündüklerinin aksine zayıflık, korku ve umutsuzluk öldü; güç, cesaret ve tutku doğdu" mesajını verdi. Hayatı bugün piyasaya çıkacak olan "Ben Malala'yım" kitabında anlatılan genç aktivist, İngiltere'de eğitimine ve ülkesindeki arkadaşları için çalışmalarına devam ediyor.

EN GENÇ İSİM OLACAK

Malala şimdilerde dünyanın en prestijli ödüllerinden birinin en favori adayı. Cuma günü açıklanacak Nobel Barış Ödülü'ne; Fransa, Kanada ve Norveç dahil olmak üzere birçok ülkenin milletvekilleri tarafından aday gösterildi. Bahis şirketlerine göre de en güçlü isim Malala. Eğer 259 aday arasından ödülü alırsa 112 yıllık Nobel tarihinde bu ödüle layık görülen en genç isim olacak. Bugüne kadar Nobel alan en genç kişi Avustralyalı Lawrence Bragg olmuştu. 1915'te ödülü aldığında 25 yaşında olan Bragg, fizik ödülünü babasıyla paylaşmıştı. Malala'nın önündeki tek engelin de yaşı olabileceği ifade ediliyor. Genç aktivist Malala, Nobel Barış Ödülü'nü beklerken Taliban'dan ise yeni tehditler geldi.

"İSLAM' I KÖTÜLÜYORLAR"
Örgütün sözcüsü Şehidullah Şehid, ABC News'a konuştu. "Eğer Malala'yı tekrar ele geçirirsek bu kez kesinlikle öldüreceğiz ve ölümünden gurur duyacağız" dedi. BBC'ye konuşan Malala ise "İstediklerini diyalog yoluyla yapabilmeliler. İnsanları öldürmek, onlara işkence yapmak, İslam'a aykırı. İslam'ın adını kötüye kullanıyorlar" dedi. Yarın Malala'nın vurulmasının birinci yılı. Genç aktivist yaptıklarıyla Taliban'ın bir yıl önce sorduğu "Malala kim?" sorusuna yeterince cevap verdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Taliban'ın "Malala kim" sorusuna cevabı dünya verdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN