Türkiye'nin en iyi haber sitesi

El Kaide'ye destek yok

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin El Kaide'yle bağlantılı hiçbir gruba destek vermediğini açıkladı. Davutoğlu, El Kaide üzerinden kara propaganda yapıldığını kaydetti

Giriş Tarihi: 9.10.2013
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye'nin hiçbir şekilde El Kaide ile bağlantılı herhangi bir gruba destek vermediğini vurgulayarak, "Bu şekilde kara propaganda ile 'Beşar Esad terörle mücadele ediyor' imajı vermeye çalışıp, zulmü haklı gösterme çabasındalar" dedi. Türkiye'nin, El Kaide ile bağlantılı örgütlere sınırlarını da kullandırmadığını belirten Bakan Davutoğlu, "Türkiye, her zaman teröre karşı en kararlı mücadeleyi sürdüren ülkelerin başında gelmiştir" ifadelerini kullandı. Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi kararlarında Suriye'deki insani duruma atıf yapılmamasının kendileri için hayal kırıklığı olduğunu söyleyen Bakan Ahmet Davutoğlu, "Bugüne kadar Suriye'de 2 milyar dolar harcadık, ancak sadece 133 milyon dolar yardım aldık. Bu meblağ, bizim harcadığımızın yüzde 10'undan daha azına tekabül ediyor. Biz bundan şeref duyarız. Uluslararası toplum üzerine düşeni yapmamıştır" dedi. Bakan Davutoğlu, son bir yıldır uluslararası hiçbir kuruluşun Suriye içine ulaşamadığını kaydederek, Danimarka hükümetiyle insani yardımların Suriye'ye ulaştırılması meselesini konuştuğunu anlattı. "Mültecilerin sayısının artmasını engellemek için, Suriye içine yardım sağlanmalı" diyen Davutoğlu, "Komşu ülkelerde bulunan 2 milyon sığınmacı sayısının 3-4 milyona çıkmasından korkuyoruz" şeklinde konuştu.

KERRY'YE SERT ELEŞTİRİ

ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin, kimyasal silahların imhası nedeniyle Esad rejimine teşekkürü hakkında da konuşan Bakan Davutoğlu, "Kerry, aynı sözü babası ölen yetimlere, 7 milyon evsizin yüzüne de söylesin. Onların yüzüne söyleyemeyeceklerini konuşmasınlar. Bunlar Suriye'ye barış getirmez" eleştirisinde bulundu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
El Kaide'ye destek yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN