Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Higgs Parçacığı Nobel getirdi

Giriş Tarihi: 9.10.2013
Nobel Fizik Ödülü, Belçikalı fizikçi François Englert ile İngiliz bilimadamı Peter W. Higgsgetiren'e verildi. 2 bilimadamı, "Tanrı Parçacığı" da denilen "Higgs Bozonu"na ilişkin çalışmaları nedeniyle ödüle layık görüldü.

49 YILLIK ARAŞTIRMA
Nobel Komitesi, 1964'te birbirlerinden bağımsız olarak parçacıkların nasıl kütle kazandığını açıklayan Englert ile Higgs'in 2013 Fizik Ödülü'nü paylaştığını belirtti. Ödülü aldıkları için son derece mutlu olduklarını belirten 2 bilimadamı 1.25 miyon dolar ödülü paylaşacak. Nobel getiren kuram, dünyanın nasıl meydana geldiğini tanımlayan parçacık fiziğinin Standart Model'inin ana parçasını oluşturuyor. Standart Model'e göre çiçeklerden insana, yıldızlardan gezegenlere her şey, madde parçacıklarından meydana geliyor. Standart Model, Higgs ya da Tanrı Parçacığı olarak bilinen özel bir parçacığın varlığına dayanıyor. Bu parçacık, tüm uzayı kaplayan görünmez bir alandan türüyor. Model'e göre Higgs Parçacığı olmadan hiçbir şey var olamıyor. Çünkü Higgs Parçacığı'nın görünmez alanla teması, parçacıkların kütle kazanmasına yol açıyor. CERN laboratuvarında yapılan deneylerle, Higgs Parçacığı'nın varlığı 4 Temmuz 2012'de doğrulanmıştı.

FrançoIs Englert
Belçika'nın Etterbeetk kentinde 1932'de doğdu. 1959'da mezun olduğu Brüksel'deki Üniversite Libre de Bruxelles'den emekli oldu. İş arkadaşı Robert Brout ile hazırladığı Parçacık Kuramı ile birçok ödül kazandı.

Peter W. HIggs
İngiltere'nin Newcastle kentinde 1929'da dünyaya geldi, 1960'lı yıllarda temel parçacıkların kütlesinin kökenini açıkladığı çalışması ile ün kazandı. Higgs, Edinburgh Üniversitesi'nden emekli oldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Higgs Parçacığı Nobel getirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN