Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapatılma kararı resmen açıklandı

Giriş Tarihi: 9.10.2013 12:56 Güncelleme Tarihi: 9.10.2013 15:55

Mısır'da ilgili bakanlık Müslüman Kardeşler'i resmen yasakladı...

Mısır Sosyal Dayanışma Bakanlığı, Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılma kararını resmen açıkladı.

Mısır Bakanlar Kurulu'nun Müslüman Kardeşler Derneği'ni, ülkedeki Sivil Toplum Kuruluşu (STK) listesinden çıkarması üzerine Bakanlık'tan yapılan yazılı açıklamada, "Mısır Sosyal Dayanışma Bakanı Ahmed el-Beri, resmi olarak Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatıması kararı yayınladı. Bu karar derneğin geçmiş dönemde yaptığı ihlaller nedeniyle çıkarıldı" ifadelerine yer verildi.

Bu açıklamayla derneğin kapatılması hakkındaki kararın resmen yürürlüğe girmiş olduğu kaydedildi.

Kahire Nöbetçi Mahkemesi, geçen ay "İhvan'ın ve ilgili tüm oluşumların faaliyetlerinin yasaklanması, Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılması ve derneğe ait taşınır ve taşınmaz mal varlığına el konulması" kararı vermişti. Mahkeme ayrıca, İhvan'ın el konulan mal varlığını inceleyecek bir komite oluşturulması yönünde karar almıştı.

Mahkeme kararının ardından Mısır geçici hükümeti,Müslüman Kardeşler Derneği'nin kapatılmasıyla ilgili hükmün uygulanmasını, yargı süreci tamamlanana kadar ertelediğini açıklamıştı. Bakanlar Kurulu ayrıca İhvan'ın el konulan mallarını denetlemek üzere milletvekilleri ve ilgili bakanlıklardan oluşan bir komite kurulmasını kararlaştırmıştı.

Bakanlar Kurulu dün de Müslüman Kardeşler Derneği'ni, ülkedeki Sivil Toplum Kuruluşu (STK) listesinden çıkardığını bildirmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapatılma kararı resmen açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN