Türkiye'nin en iyi haber sitesi

’in ilk ziyareti Ankara'ya

Giriş Tarihi: 10.10.2013 14:23 Güncelleme Tarihi: 10.10.2013 15:57

Azerbaycan'da dün yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan İlham , ilk resmi ziyaretini Türkiye'ye yapacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı seçimini izlemek amacıyla Bakü'de bulunan AK Parti Genel Sekreteri Haluk İpek başkanlığındaki Türkiye Gözlemci heyetini kabul eden , seçimden sonra kendisini ilk tebrik edenin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan olduğunu söyledi. İki ülke ilişkilerine değinen Aliyev, ülkeler arasındaki iyi ilişkileri geliştirme adına başlatılan çalışmaların önemini vurguladı.

Aliyev, '' Daha yapacak çok işimiz var. ''dedi. Seçimin akabinde Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Erdoğan'ın arayarak tebrik ettiğini bildiren Aliyev, bu yakın dostlukların iki ülke ilişkilerinin gelişiminde temel vazifesi gördüğünü söyledi. Aliyev ''Türkiye ve Azerbaycan işbirliği bu gün dünyada önemli bir kanıttır.''dedi.
Seçime de değinen Aliyev seçim zaferini hatırlatarak ''Bu seçimler aslında son yıllarda yapılan güzel işlerin neticesidir. Yapılan işlere halkın verdiği değerdir, aynı zamanda da gelecekle ilgili halkın beklentilerini aksettiriyor.''dedi.

ALİYEV'DEN İŞBİLEN'E ÖZEL İLGİ
Aliyev Türkiye heyetinde yer alan AK Parti İzmir Milletvekili İlhan İşbilen'e yakın ilgi gösterdi. Cumhurbaşkanı Aliyev konuşmasında İşbilen'i 20 yıldan fazla süredir tanıdığı ve dost olduğunu dile getirdi. İşbilen de merhum Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev'in ''Benim iki oğlum var, birisinin adı İlham diğerinin ki ise İlhan.''dediğini hatırlattı.

Haluk İpek de kabulde yaptığı konuşmada 2003 yılında yapılan seçimlere de katılma fırsatı bulduğunu o günden bu güne geçen sürede ülkede yaşanan gelişmeden duyulan memnuniyeti dile getirdi. Seçime katılımın yüksek olduğunu söyleyen İpek, ''Özellikle gençlerin katılımı gözlemci olarak bizleri çok memnun etti.''dedi
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Aliyev’in ilk ziyareti Ankara'ya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN