Havana Che'ye selam durdu

Giriş Tarihi: 10.10.2013

46'ncı ölüm yıldönümünde Che Guevara için en büyük etkinlik Küba'da düzenlendi. Havana'daki Devrim Meydanı, sosyalist mücadelenin simgeleriyle donatıldı

Sosyalist devrim hareketlerinin simgesi olan Ernesto Guevara De La Serna ya da bilindiği ismiyle Che'nin 46 yıl önce öldürülmesi dünyanın dört bir yanında birçok etkinlikte anıldı. En büyük etkinliğe ise kahraman olarak görüldüğü Küba ev sahipliği yaptı. 39 yaşındayken öldürülen Che için, başkent Havana'daki Devrim Meydanı'nda anma törenleri düzenledi. Tören, Che'nin 8 Ekim 1967'de Bolivya'da yakalanması adına önceki gün başladı. Devrim Meydanı, Che'nin Küba Devrimi'nin önderlerinden olan Fidel Castro ile birlikte, ABD destekli diktatör Batista rejimine karşı verdiği mücadelenin simgeleri sergilendi. Havana'daki bir sanat fuarındaysa, üzerinde Che'nin resimlerinin bulunduğu sanat eserleri, ziyaretçilerin beğenisine sunuldu.

EŞİ ONUR KONUĞU

Che'nin Küba Devrimi'nden sonra çıktığı devrim turu ve Bolivya'da ormanda yakalanıp 9 Ekim 1967'de askerler tarafından yargısız şekilde öldürülmesine dair ayrıntılı bilgiler de paylaşıldı. Törenlerde en çok ilgiyi ise Che'nin halen hayatta olan dul eşi Aleida March gördü. Küba ordusu tarafından onur konuğu olarak ağırlanan March, eşine dair anılarını paylaştı. Küba'nın dört bir yanında anma törenlerine gelen öğrenciler de Che'nin resimlerine çiçekler bıraktı. 14 Haziran 1928'de Arjantin'de dünyaya gelen Arjantinli Che, doktor olmasına rağmen hayatını sosyalist devrime adamıştı. Latin Amerika'yı baştan başa dolaşan Che, Bolivya'dayken Bolivya ordusu tarafından yakalanmasından bir gün sonra öldürüldü.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Havana Che'ye selam durdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN