Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Libya Başbakanı kaçırıldı

Giriş Tarihi: 10.10.2013 08:48 Güncelleme Tarihi: 10.10.2013 15:56

Libya Başbakanı Ali Zeydan başkent Trablus'ta kaldığı bir otelden kaçırıldı. Hükümete ait bir internet sitesinden yapılan açıklamada, Başbakan'ın silahlı kişilerce götürüldüğü söylendi.

Hükümetin internet sitesi üzerinden yapılan açıklamada Zeydan'ın "Faili meçhul kişilerce bilinmeyen nedenlerle ve bilinmeyen bir yere götürüldüğü" ifadesine yer verildi.

Libya'da Muammer Kaddafi'nin devrilmesinden sonra, ülkenin farklı bölgelerini kontrol altında tutan rakip aşiretler ve İslamcı gruplar arasındaki çatışmalar devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz günlerde Fizan bölgesi bağımsızlığını ilan etmişti.

Libya Hükümet Sözcüsü Muhammed Kaber yaptığı basın açıklamasında, "Kimliği belirsiz kişiler, Zeydan'ı başkent Trablus'ta kaldığı bir otelden zorla alarak bilinmeyen bir yere götürdü" dedi.

Libya hükümetinin Başbakan Yardımcısı öncülüğünde Zeydan ile ilgili gelişmeleri araştırmak için sabah saatlerinden itibaren olağanüstü toplantı yaptığını vurgulayan Kaber, Zeydan'ın Başsavcı Abdulkadir Rıdvan'ın devletin güvenliği ve yolsuzlukla ilgili suçlamalar üzerine verdiği kararla gözaltına alındığı haberlerini doğrulayamacağını belirtti.

Libya Devrimcileri Operasyon Odası, Zeydan'ın yolsuzluk ve rüşvet suçlamasıyla gözaltına alındığını ileri sürdü.

Öte yandan Libya Başsavcılığı, Başbakan Zeydan hakkında gözaltı kararı çıkarıldığı haberlerini yalanladı.

Kaçırılma olayının El-Kaide'nin Ebu Enes el-Libi lakaplı El-Kaide örgütü liderlerinden Nezih Abdülhamid er-Rakii'ye yönelik operasyona karşı
misilleme olabileceği ileri sürülüyor.

Olayı henüz üstlenen olmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Libya Başbakanı kaçırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN