Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Protestocu vekillere kelepçe

Giriş Tarihi: 10.10.2013

ABD Kongresi'nden daha kapsayıcı göçmen yasası çıkarılmasını isteyen 8 milletvekili, bir parkta gerçekleştirdikleri eylem sırasında polise direndikleri gerekçesiyle kelepçelenerek gözaltına alındı

Aralarında ABD Kongresi'nin ilk Müslüman üyesi Keith Ellison'ın da bulunduğu 8 Demokrat milletvekili başkent Washington DC'de düzenlenen ve göçmenlik reformunu destekleyen protesto sırasında sivil itaatsizlik eylemi yaptı. Kongre önündeki National Mall isimli parkta toplanan eylemciler yolu işgal etti. Bunun üzerine grup, polis tarafından uyarıldı. Yol işgali devam edince aralarında milletvekillerinin de olduğu toplamda 200 kişi plastik kelepçe ile gözaltına alındı. Polis tarafından yapılan açıklamada gözaltıların Columbia Bölgesi'nin yasalarına göre "kalabalık yapıldığı, kamu düzeni aksatıldığı ve huzur bozulduğu" için gerçekleştirildiği bildirildi. Milletvekillerinin bazıları kelepçelenme sırasında zafer işareti yaptı. Grup adına internette yayınlanan açıklamada "Bu haksız ve ayrımcı göçmenlik yasasına karşı yapılmış bir sivil itaatsizlik eylemidir" dendi. Ulusal Parklar Hizmeti ise bölgenin federal hükümetin kepenk indirmesi nedeniyle kullanıma kapalı olduğu, fakat protestocuların anayasal hakları gereği bölgeye girişlerinin engellenmediğini söyledi.

3,5 SAAT GÖZALTI

Yaklaşık üç buçuk saat gözaltında tutulan Ellison, ABD Temsilciler Meclisi'nde Cumhuriyetçilerin göçmenlik reformunun geçişine engel olduğunu iddia etti. Beyaz Saray tarafından konuyla ilgili yayınlanan açıklamada "heyecanlı protestonun" toplum nezdinde daha kapsayıcı bir göçmenlik reformuna ihtiyaç olduğunu gösterdiği belirtildi. Metinde bütçe yasasını oylamayarak federal hükümetin kepenk kapatmasına neden olan Kongre'nin bir an önce harekete geçmesi gerektiği belirtildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Protestocu vekillere kelepçe
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN