Esad seçime girmesin

Giriş Tarihi: 11.10.2013

İran lideri Ruhani ile ABD Başkanı Obama'nın telefon görüşmesinin detayları ortaya çıktı. İran'dan Esad'a verilen desteği çekmesini isteyen Obama, "Aramızdaki tüm sorunları çözelim" dedi

Eylül ayında New York'ta düzenlenen BM Genel Kurulu toplantıları sırasında İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ve ABD Başkanı Barack Obama'nın gerçekleştirdiği telefon görüşmesinin perde arkasına ulaşıldı. Lübnan'da Fransızca yayın yapan L'Orient-Le Jour gazetesine konuşan İranlı bir kaynak görüşme ilgili detaylar verdi. Buna göre Beyaz Saray, İran Cumhurbaşkanı Ruhani'ye New York'a gelir gelmez görüşme teklifinde bulundu. ABD yönetimi, Ruhani'ye, "Diyalog yanlısı olduğunu söylüyorsunuz fakat bizimle konuşmayı reddediyorsunuz. Bunu nasıl açıklıyorsunuz?" mesajı gönderdi. Ruhani bu baskılar üzerine kaldığı otelde bir bilgisayar üzerinden Başkan Obama ile İngilizce bir görüşme gerçekleştirdi. İngilizcesi oldukça iyi olan Ruhani'ye Başkan Obama'nın zaman zaman Farsça iltifatta bulunduğu ve New York'taki trafik nedeniyle özür dilediği belirtildi.

İŞTE O DİYALOG
- OBAMA:
İran'ın barışçıl amaçlarla nükleer enerji sahibi olma hakkı var.
- RUHANİ: Yıllardır biz de bunu söyledik. Fakat bize inanmıyorsunuz.
- OBAMA: Bu kez Dini Lider Ali Hamaney'in nükleer silahları yasaklayan fetvasını biliyorum.
- RUHANİ: Eğer bu sorunu çözmek için samimiyseniz güvendiğiniz birini görevlendirin. Ben Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif'i görevlendiriyorum.
- OBAMA: Ben de Dışişleri Bakanı John Kerry'i görevlendiriyorum. Aramızdaki tüm sorunları çözsünler.
- RUHANİ: Sadece nükleer meseleyi konuşsunlar. Diğerleri sonra çözülür.
- OBAMA: Suriye lideri Beşar Esad'a desteğinizi çekin. 2014'teki seçimlere girmemesi için onu ikna edin.
- RUHANİ: Esad'ın seçimlere girmesini engellemek demokrasiye aykırı. Seçime girsin, kazanmazsa bırakır.
İranlı kaynaklara göre Obama-Ruhani görüşmesi rejimin koruyucusu olan Devrim Muhafızları liderlerini rahatsız etti. Fakat İran Dini Lideri Hamaney, Ruhani'nin açık tavrını destekledi ve muhtemel bir aşırı tepkiyi de engelledi. ABD'li kaynaklar, L'Orient- Le Jour'un haberi hakkında henüz açıklama yapmadı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Esad seçime girmesin
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN