Türkiye'nin en iyi haber sitesi

lı Hıristiyanlar da inanç yolculuğuna çıktı

Müslüman dünyası, hac ibadeti vesilesiyle kutsal topraklarda bir araya gelme coşkusunu yaşarken, Hıristiyan aleminin kutsal merkezlerinde de benzer bir heyecan yaşanıyor.

Giriş Tarihi: 12.10.2013 16:41
'da binlerce Hristiyan, Vatikan tarafından kutsal yer ilan edilen dünyanın ikinci en büyük kilisesine akın ettiler. Hz. İsa'nın çilesine ortak olma düşüncesiyle sıcaklığın 30 dereceyi aştığı yolları yürüyerek kateden Hıristiyanlar, günler süren yolculuğun ardından kiliseye ulaştılar. Brezilyalıların inanç yolculuğu olarak bilinen bu geleneği, her yıl genişleyen katılımla yüzyılı aşkın süredir devam ettiriliyor.

Brezilya'nın güneyindeki Paraiba bölgesinde yer alan 'nde bulunan ve Vatikan tarafından 'Brezilya'nın koruyucu azizesi' ilan edilen 'Meryem Ana heykeli', her yılın Ekim ayında binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor. Brezilya'da dini bayram olarak kutlanan zaman diliminde, ülke çapında haftalar süren etkinlikler düzenleniyor. En büyük etkinlik ise 12 Ekim'de ülkenin her yerinden 100 bine yakın insanın Aparecida Kilisesi'nde bir araya gelmesiyle düzenleniyor. Büyük ayine bireysel ya da gruplar halinde iştirak eden rbinlerce kişi, yaya olarak veya bisikletlerle günler öncesinden yola çıkıyor. Yola çıktıkları şehrin kiliseye olan uzaklığına göre bazen bir ay süren meşakkatli yolculuğun ardından hedefine ulaşan insanlar affedilmiş ve günahlardan arınmış bir halde evlerine dönmeyi umuyorlar.

"TÜM İNSANLIK İÇİN DUA ETMELİYİZ"
Bu amaçla Hıristiyanların kutsal belde olarak kabul ettiği Aparecida şehrine 218 kilometre uzaklıktan yola çıkan ve hedefine bir gün önce ulaşan Marina da Silva, yolculuğa çıkış amacının yalnızca kendisine verilen nimetlere karşı şükür borcunu yerine getirmek olduğunu söyledi. Yanında kendisinden dua talep eden 2 bin kişinin isim listesini getirdiğini söyleyen Silva, "Yarın önemli bir gün. Ancak yalnızca kendimiz için değil tüm insanlık için dua etmemiz gerekiyor. Buna çok ihtiyacımız var." dedi. Yanında taşıdığı her bir isim için içtenlikle dua edeceğini söyleyen Silva, yolculuğun zor olduğunu ancak sonunda kendisini büyük bir mükafatın beklediğine inandığını belirtti.

Ömründe daha önce 15 kez bu yürüyüşe katıldığını ve bu yıl da 16. inanç yolculuğuna çıktığını söyleyen Yara Oliveira da, "Bugün yolculuğa çıkışımızın 5. günü. Allah'a şükür etmek niyetiyle evden çıktım. Tanrının evine yaklaşmış olmak gerçekten sevinç ve heyecan verici." şeklinde konuştu.

"İNANÇ İLE ZORLUKLARIN ÜSTESİNDEN GELİNİYOR"
Eline bastonunu alarak yollara düşen 60 yaşındaki Brezilyalı Marite Souza ise "3 gündür durmadan yürüyorum. Çok az kaldı. Yarın buluşma için büyük gün." diyerek heyecanını dile getirdi. Ömründe 9 kez bu yürüyüşe katıldığını, ancak son yolculuğunda kendisine eşlik edecek kimseyi bulamamasına rağmen yalnız başına seyahata çıktığını söyleyen Souza, "Yolda tanrının bu kullarına rastladım ve kafileye dahil oldum. Çıkarken bir plan yapmıyoruz. Yolda neyle karşılaşacağımızı da bilmiyoruz." şeklinde konuştu. İnanç yolculuğunun insanlara verişmiş bir lütuf olarak gördüğünü söyleyen Souza, yolculukla ilgili hislerini "İnanç yolculuğunda biraz ayaklarımız yoruluyor ama bunun bir önemi yok. Tanrının bizi beklediğini düşünüyor ve Ona doğru yürüdüğümüzü hissediyoruz." diyerek özetledi.

Grup halinde seyahat eden ve günlük 30 kilometre yürüyüşle bir haftada kiliseye ulaştıklarını belirten Brezilyalı Silvana da, "Yaklaşık bir hafta süren yolculuğumuzda her gün yaklaşık 30-40 kilometre yol yürüdük. Sonunda hedefimize ulaştık ve bu çok güzel bir duygu. Bana göre bu yürüyüş din kaygısı olmadan herkes tarafından yaşanması gereken bir tecrübe. Uzun, yorucu ve insana acı veren bu tecrübe ancak inanç ile üstesinden gelinebilen bir yolculuk." dedi Aynı grupla birlikte hedefe ulaşan ve geride kalan yolculuğu değerlendiren bir başka inanç yolcusu da "Bu kadar kilometre yol katettik. Bizim için yorucu bir yolculuk oldu. Ama her şeye değdi. Burada hissettiğimiz duygular çok büyük." dedi.

Büyük buluşma öncesi şehre gelip kiliseyi ziyaret eden onlarca grup günlerini dua edip dinlenerek geçirdi. 100 bine yakın Brezilyalı Hristiyanın gün içerisinde akın edeceği ayin, 9 ülkeden canlı yayınlanacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Brezilyalı Hıristiyanlar da inanç yolculuğuna çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN