İran'la buzlar eriyor

, ülkesinin geleneksel antisiyonizm konferansını iptal etti. İsrail bu jeste karşılık vermese de, İngiltere ve ABD'nin sıcak yaklaşımı dikkat çekiyor

Giriş Tarihi: 12.10.2013
İran'ın son dönemde Batılı ülkelerle ilişkilerini en üst düzeye çıkaran cumhurbaşkanı olarak gösterilen Hasan Ruhani'nin açılımları devam ediyor. Hasan Ruhani son olarak da selefi Mahmud Ahmedinecad tarafından 2005'te başlatılan ve ülkenin en önemli antisiyonist konferansı olan Yeni Ufuk Konferansı'nı iptal etti. Ahmedinecad'ın 'İsrail'i haritadan silmek' tehdidini savurduğu ve Yahudi soykırımını bir efsane olarak gördüğünü söylediği geleneksel konferansın iptali ülkedeki muhaliflerin tepkisini çekti. Aralarında eski bir ABD senatörünün de bulunduğu 63 yabancı akademisyenin katılacağı ve kasım ayında gerçekleşmesi planlanan konferansın organizasyon komitesi başkanı Nadir Talebzade olayı 'büyük bir hata' ve 'felaket' olarak yorumladı. Tahran'daki diplomatik temsilciliklerinin 2011'de öğrenciler tarafından basılarak 6 elçilik görevlisinin esir alınmasından sonra büyükelçiliğini kapatan İngiltere, Ruhani'nin iletişim yanlısı politikalarının ardından İran'da maslahatgüzarlık açma kararı aldı. İngiltere Dışişleri Bakanı William Hague, iki ülke arasındaki ilişkilerin gelişme göstereceği konusunda ümitli olduğunu açıkladı.

OBAMA'DAN İSRAİL'E MESAJ

Tüm bu gelişmelere ve Ruhani'nin bir röportajda Yahudi soykırımını 'insanlığa karşı işlenmiş bir suç' olarak gördüğünü ve kınadığını söylemesine rağmen İsrail cephesinde yumuşama belirtisi yok. İsrail basınına göre ABD Başkanı Barack Obama, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'yu arayarak İran'a yönelik ekonomik yaptırımların hafifletileceğini bildirdi. Netanyahu ise perşembe günü yaptığı konuşmada İran'ın bir an önce durdurulması gereken tehlikeli bir rejim olduğunu söyledi.

DEVRİM MUHAFIZLARI PJAK'LA ÇATIŞTI
İran resmi haber ajansı Kürdistan Eyaleti'nin Baneh kentinde çıkan silahlı çatışmalarda Devrim Muhafızları birliğinden 5 askerin hayatını kaybettiğini, 2 askerin de yaralandığını bildirdi. İran Öğrenci Haber Ajansı ISNA'ya konuşan Kürdistan Eyaleti Sakız kenti milletveki Musin Biygleri orduyla çatışanların PKK'nın İran kolu olan PJAK'a üye olduğunu bildirdi. Çatışmada hayatını kaybeden askerlerin bu sabah toprağa verildiği bildirilirken hükümet yetkilileri henüz konuyla ilgili bir açıklama yapmadı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İran'la buzlar eriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN