Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Edward Snowden'a Moskova'da özel ödül

Giriş Tarihi: 13.10.2013

Sızdırdığı Amerikan gizli belgeleriyle adını duyuran Edward Snowden, muhbirlere verilen Sam Adams Ödülü'nün bu yılki sahibi oldu. Ödül töreni Moskova'da gerçekleştirildi

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) gizli belgelerini basına sızdırdıktan sonra Rusya'ya iltica ederek Moskova ile Washington arasında siyasi krize neden olan eski CIA ajanı Edward Snowden, genellikle muhbirlere ve resmi belge sızdıranlara verilen Sam Adams Ödülü'ne lâyık görüldü. Snowden'ın ödülünü aldığı törenin görüntüleri WikiLeaks tarafından yayınlandı. Güvenlik nedeniyle Moskova'nın neresinde yapıldığı açıklanmayan törene eski CIA görevlileriyle WikiLeaks üyeleri katıldı. Önceki akşam yayınlanan altı ayrı videoda Snowden'ın oldukça neşeli olduğu gözlemlenirken, eski ajan, halkın yazışmalarının ve haberleşme trafiğinin takip edilmesinin, insanları daha az güvenli bir dünyada yaşamaya zorladığını iddia etti.

ESKİ AJANLARIN OSCAR'I
Snowden'ın layık görüldüğü ödül, Vietnam Savaşı sırasında düşman kuvvetlerinin sayısının Amerikan ordusu tarafından olduğundan az gösterildiğini ortaya çıkaran eski CIA ajanı Sam Adams adına veriliyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Edward Snowden'a Moskova'da özel ödül
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN