Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En genç Nobel adayı Malala'yı Beyaz Saray'da konuk ettiler

Giriş Tarihi: 13.10.2013

ABD Başkanı, Pakistan'da kızların eğitimine verdiği destek yüzünden Taliban'ın başından yaraladığı, en genç Nobel Barış Ödülü adayı Pakistanlı Malala ile Beyaz Saray'da görüştü

ABD Başkanı Barrack Obama, Pakistan'da kız çocuklarının eğitimine verdiği destek yüzünden Taliban tarafından başından vurulan en genç Nobel Barış Ödülü adayı Pakistanlı Malala Yusufzai ile önceki gün Beyaz Saray'da görüştü. Görüşmeye Obama'nın eşi Michelle Obama da katıldı.

İNSANSIZ UÇAKLARDAN YAKINDI
Beyaz Saray görüşme ile ilgili yaptığı açıklamada, ABD'nin dünya ile birlikte Malala'nın kızların eğitim hakkı için gösterdiği cesaret ve kararlığı kutladığı ifade edildi. Başkan Obama'nın Malala ile görüşmede, Uluslararası Kızlar Günü münasebetiyle bir bildiriyi imzaladığı belirtildi. Obama'nın imzaladığı bildiride "Dünyanın her kıtasında dünyayı değiştirmek için çaba sarf edecek kızlar bulunuyor ve hayallerini gerçekleştirmesi için onlara olanak sağlamamız gerekiyor" ifadeleri yer aldı. Malala görüşme sonrası verdiği demeçte, ABD'nin insansız hava araçları (İHA) saldırılarının terörizmi körüklediğini ve yüzlerce sivil kayba sebebiyet verdiği için Pakistan halkında öfkeye neden olduğunu vurguladı. Malala ayrıca Obama'ya, Pakistan, Afganistan ve Suriye'deki mültecilerin eğitimine verdiği destekten dolayı da teşekkürlerini iletti. 'I am Malala' isminde bir de kitabı olan Malala Yusufzai, geçtiğimiz aylarda Uluslararası Çocuk Barış Ödülü'ne ve AB İnsan Hakları Ödülü'ne layık görülmüştü.

TALİBAN'DAN NOBEL MESAJI
Öte yandan Pakistanlı genç aktivist Malala'yı 9 Ekim 2012'de okul servisi içinde vuran Taliban'dan da Nobel Barış Ödülü'ne ilişkin bir açıklama geldi. AFP'ye konuşan Taliban'ın sözcüsü, Malala'nın Nobel'i almamasından dolayı çok memnun olduklarını belirterek "Malala, Nobel'i hak edecek hiçbir şey yapmadı" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En genç Nobel adayı Malala'yı Beyaz Saray'da konuk ettiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN