Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Göçmen mezarlığı

Yoksulluk, siyasi belirsizlik ya da iç savaşlardan dolayı ülkelerinden Avrupa'ya kaçmak isteyenlere Akdeniz mezar oluyor. 8 gün içinde 405 göçmen batan tekneleriyle birlikte sulara gömüldü

Giriş Tarihi: 13.10.2013
Son 20 yıl içinde en az 20 bin göçmenin yaşamını yitirdiği Akdeniz, hayatlarında yeni başlangıç yapmak isteyenlere mezar olmaya devam ediyor. Son facialar, İtalya'nın Lampedusa adası açıklarında 3 Ekim'de 359 göçmenin öldüğü felaketin ardından geldi. Cuma günü ilk önce Mısır'ın İskenderiye kenti açıklarında 12 göçmen boğuldu. Daha bu facianın haberi soğumadan bu kez Lampedusa'ya 100 kilometre mesafeden bir kötü haber daha geldi. 250 kişiyi taşıyan tekne panik nedeniyle sulara gömüldü. Çoğu yine kadın ve çocuk olmak üzere 34 göçmen daha sulara gömüldü. Geçen hafta yaşanan faciada ölenler çoğu Somali ve Eritreli göçmenlerdi. Cuma günü sulara gömülenlerin uyrukları ise henüz açıklanmadı. Akdeniz çevresinde 3 felaketin paniği yaşanırken bile İtalya'ya 500 kaçak göçmenin daha ulaştığı haberi geldi. BM verilerine göre sadece 2013'de 32 bin göçmenin karaya çıktığı İtalya ve Malta krizle tek başına baş edemeyeceğini söylüyor. İtalyan La Republica gazetesi yaşananları "Göçmenler: Büyük Katliam" başlığıyla özetledi. Cuma günü yaşanan facialarda arama kurtarma çalışmalarına katılan Malta'nın Başbakanı Joseph Muscat ise "Yaşananlar Avrupa'nın problemi. Akdeniz'in mezarlığına dönüşmesine izin veremeyiz" dedi. Geçmiş yıllarda Akdeniz üzerinden Avrupa'ya göç akını Sahra Altı Afrika ülkelerinden yaşanıyordu. Araştırmalara göre göçün ana nedeni ekonomiydi. Ancak son yıllarda Suriye iç savaşı, Mısır başta olmak üzere diğer Kuzey Afrika ülkelerindeki belirsizlikler nedeniyle göçmen kitlesi daha geniş bir alana yayılmaya başladı. Analistlerin çoğu, Avrupa'nın insanların göç etmesine izin vermek amacıyla yasal düzenlemek yapmak için daha fazla çaba göstermesi gerektiğini söylüyor. Aksi takdirde insan kaçakçıları, "daha iyi bir yaşam vaat ederek" varlıklarını sürdürmeye devam edecek.

BİR DİĞER LAMPEDUSA FACİASINI ALMAN KAPTAN ÖNLEDİ
İtalya'nın Lampedusa adası açıklarında 8 gün içinde yaşanan iki felaketin yankıları sürerken bir diğer facianın Alman kaptan tarafından önlendiği ortaya çıktı. Sicilya adasının 130 mil güneydoğusunda bir teknenin içinde ölümle burun buruna gelen 63 Suriyeli mülteci Alman Reederei Claus-Peter Offen yük gemisi şirketine ait 'Santa Balbina" adlı geminin kaptanı Hans Georg Voskamp tarafından kurtarıldı.

AKDENİZ GEMİ ENKAZI VE CESETLERLE DOLDU
Göçmenler, kaçakçılara kişi başına 1000 euro ödüyor. Birçoğu yüzme bilmeyen göçmenlerden en büyük korkuyu da çocuklar yaşıyor. Her felaketin ardından korku içinde etraflarına bakan çocukların görüntüleri geliyor. Dün Lampedusa açıklarında gemi enkazlarında cansız beden aramaları sürdü. 3 Ekim'de batan geminin enkazından 20 cansız beden daha çıkarılınca ölü sayısı 359'a yükseldi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Göçmen mezarlığı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN