Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kızıl Napolyon için ağladılar

Vietnam'a özgürlüğünü kazandıran komutan olarak tarihe geçen ve 102 yaşında ölen General Vo Nguyen Giap'ın cenazesinde 40 km kuyruk oldu

Giriş Tarihi: 14.10.2013
Vietnam'ın bağımsızlığını kazanma sürecinde önemli bir rol oynayan, işgalci Japon, Fransız ve Amerikan birliklerinin üçüne karşı da zaferler kazanarak halkın gözünde kahraman haline gelen General Vo Nguyen Giap, dün son yolculuğuna uğurlandı. 102 yaşında yaşama veda eden 'Kızıl Napolyon' lakaplı Giap için düzenlenen cenaze törenine halk yoğun ilgi gösterdi. 4 Ekim günü hayata gözlerini yuman liderin başkent Hanoi'de düzenlenen cenazesine katılan yüz binlerce Vietnamlı, yaklaşık 40 kilometrelik kuyruk oluşturdu.

'BU HALK SENİ UNUTMAYACAK'
Vietnam bağımsızlık hareketi lideri Ho Chi Minh'den sonra ülkenin ikinci lideri olarak bilinen Giap'a veda etmek için sokaklara dökülen kalabalıklar "Çok yaşa Vo Nguyen Giap" sloganları atıp gözyaşı döktüler. Törene katılanlar "Bir akrabamızı kaybetmiş gibi hissediyoruz" diyerek üzüntülerini dile getirdi. Son dönemde ekonomik sıkıntı çeken Vietnam'da, cenazeye üst düzey devlet yetkilileri de katıldı. İktidardaki Komünist Parti'nin genel sekreteri Nguyen Phu Trong, "Partimizin ve milletimizin devrim davasına büyük katkı yaptın. Halkın generali tarihin sayfalarında ve Vietnamlıların kalplerinde yaşamaya devam edecek" diye konuştu. Giap'ın cenazesi başkentteki törenin ardından kendi vasiyeti doğrultusunda toprağa verilmek üzere doğduğu Quang Binh kentine gönderildi.

FRANSIZLAR'LA VE ABD İLE SAVAŞTI
Savaş meydanlarındaki başarısıyla bilinen ve yüzyılın en önemli savaş taktisyenlerinden biri olarak gösterilen General Giap ilk olarak 10 Ağustos 1945'te halkı örgütleyerek ülkesindeki Japon işgalinin sonlanmasında üstlendiği rolle adını duyurdu. İkinci savaşını savunma bakanı ve Vietnam Halk Ordusu komutanı olarak Fransızlara karşı yürüttü. 1946'dan 1954'e kadar süren Hindiçini savaşında orduya kumanda eden Giap, Fransız birliklerini muharebe etmesi zor bölgelere çekmesi ve yürüttüğü gerilla taktikleri ile düşmanı yıpratma becerisiyle tanınıyor.

EMEKLİ OLU P ASKE Rİ KİT APLAR YAZDI

56 günlük bir kuşatma sonucunda Fransız ordularını yenilgiye uğratan ve Vietnam'daki Fransız sömürge yönetimini sonlandıran isim olarak tarihe geçen General Giap, 1960-1975 arasında süren Vietnam Savaşı'nda ise hem savunma bakanı hem de ordu komutanı olarak hizmet etti. Ordunun konvansiyonel bir güce dönüşmesine ön ayak olmanın yanı sıra ABD'ye karşı geliştirdiği taktiklerle de savaşın kazanılmasında büyük pay sahibi oldu. 1982'de kadar çeşitli devlet görevlerinde bulunan Giap emekli olduktan sonra yazlığına çekilip "Halk Savaşı" ve "Kazanacağız" gibi strateji kitapları kaleme aldı. Askeri tarihçiler Giap'ı 20'nci yüzyılın en önde gelen komutanlarından biri olarak değerlendiriyor.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kızıl Napolyon için ağladılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN