Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Buzullar altında bin yıllık orman çıktı

Güneydoğu Alaska Üniversitesi'nden bilim insanları, buzulların altında hâlâ canlılığını koruyan ve kimileri neredeyse bin yaşında olan ağaçlar keşfetti

Giriş Tarihi: 15.10.2013
Alaska'daki Mendenhall buzulunun altından orman çıktı... Yarım asır boyunca buzdan başka bir şey görülmeyen bölgede 2012'den itibaren ağaçlar görülmeye başlandı. Güneybatı Alaska Üniversitesi Jeoloji Bölümü Başkanı Cathy Connor, "Hâlâ yaşayan ve hatta gelişmekte olan ağaçları bulmamız son derece heyecan verici" dedi. Connor şimdiye dek ağaç kabukları, dal parçaları gibi kalıntılarla sık sık karşılaştıklarını fakat hâlâ kökleriyle sıkı sıkıya toprağa bağlı ağaçları yeni keşfettiklerini söyledi. Kimi ağaçların bin yaşında olduğunu, boylarının 1.2 metre ile 1.5 metre arasında değiştiğini belirten Connor, ağaçların cinsinin ise ladin olduğunu bildirdi.

HALK ENDİŞE DUYUYOR

Böylesine bir keşfin bin yıl öncesinin dünyasına açılan bir kapı anlamına geldiğini bildiren Connor, bölgeden topladıkları numuneler üzerinde araştırmaların devam edeceğini de sözlerine ekledi. Araştırmacıların ağaçların yaşını hesaplamak için radyokarbon testine tabi tuttuğu öğrenildi. Mendenhall buzulu, 2005'ten beri senede ortalama 52 metre küçülüyor. Uzmanlar bu sene aşırı yüksek yaz sıcaklıkları dolayısıyla bu küçülmenin daha da artacağını öngörüyor. Bilim insanları bu durumun tehlikeli olduğunun farkında olsa da, bin yıllık bir orman keşfetmenin verdiği heyecana kapılmadan edemiyor. Fakat bölge halkı hızla küçülen buzulun çevredeki göl ve akarsuların seviyesini yükselteceğinden endişeli.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Buzullar altında bin yıllık orman çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN