Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Moskova'da ırkçı ayaklanma

Moskova'da bir grup, öldürülen Rus gencinin katilinin "Kafkas kökenli olduğu" iddiasıyla göçmenlerin çalıştığı hali bastı. Özel harekât, ırkçı sloganlar atarak çatışan bin kişiyi gözaltına aldı

Giriş Tarihi: 15.10.2013
Rusya'nın başkenti Moskova'da, perşembe günü 25 yaşındaki gencin "Kafkasya kökenli" olduğu belirtilen biri tarafından kalbinden bıçaklanarak öldürülmesinin ardından çıkan ırkçı gösteriler güçlükle kontrol altına alındı. Moskova'nın güneyindeki Birulevo kentinde çıkan olaylara Rus Özel Harekat Timleri (OMON) müdahale etti. Polis pazar günü boyunca binden fazla kişiyi gözaltına aldı. 5 polis ve en az 17 gösterici yaralandı. Birulevo kentindeki karışıklık, güvenlik güçleri tarafından düzenlenen 'Volkan' operasyonunun ardından ancak gece yarısına doğru dindirilebildi. Pazartesi günü ise saldırıların patlak verdiği meyve sebze hali polis tarafından kapatıldı ve bin 200 göçmen çalışan, ifade için gözaltına alındı.

ARKADAŞININ YANINDA

Olaylar ilk olarak perşembe günü kız arkadaşıyla evine dönmekte olan 25 yaşındaki Yegor Şerbakov'un öldürülmesiyle başladı. Üzüntülü genç kız polise verdiği ifadesinde 'Kafkasya kökenliye benzeyen' bir adamın önce kendisine sarkıntılık ettiğini, sonra da erkek arkadaşı Şerbakov'la kavgaya tutuşup onu kalbinden bıçakladığını bildirdi. Bunun üzerine cumartesi günü toplanan 40 kişilik bir grup polisin bir an önce katili bulması, emniyet müdürünün istifası ve genellikle göçmenlerin çalıştığı bir sebze halinin kapatılması talebiyle yürüyüş yaptı. Pazar günü ise yüzlerce insanın katıldığı gösterilerde şiddetin dozu bir hayli arttı.

BARİKATA MÜDAHALE

Birulevo'da göstericiler genellikle Türkiye'den gelen meyve ve sebzenin satıldığı ve göçmen işçilerin çalıştığı bir hali kuşattılar. Kalabalığın içindeki bir grup taş ve şişeler fırlatarak çevreye zarar vermeye başlayıp bölgedeki yola barikat kurma girişiminde bulununca OMON olaya müdahale etti. Radikal bir grup polisle çatışınca halin önünde toplananlar tek tek gözaltına alındı. Ridus.ru haber sitesi polisin ilk başta olaylara müdahalede bulunmadığını, taş, sopa ve şişeler meydana çıkınca aralarında gazetecilerin de bulunduğu herkesi gözaltına almaya başladığını aktardı. RIA Novosti haber ajansı ise helikopterli güvenlik ekiplerinin bölgeyi gözetim altına aldığını bildirdi. T 24 Haber kanalı ise katil zanlısının 'Rusya'ya yakın komşu ülkelerden birinin vatandaşı olduğu' ve 'Moskova'da bir dönercide çalıştığı' iddialarını gündeme getirdi. Resmi kaynaklar iddiaları doğrulayan bir açıklamada bulunmadı.

1 MİLYON RUBLE ÖDÜL

Güvenlik güçleri ise en deneyimli ekiplerin Şerbakov cinayeti üzerinde çalıştıklarını açıkladı. Polis, dün sabah göstericilerin kuşattığı meyve sebze haline operasyon düzenledi. Çoğunluğu göçmenlerden oluşan çalışanların tümü ifadelerine başvurulmak üzere gözaltına alındı. Moskova polisi cinayeti aydınlatmaya yardımcı olabilecek bilgi verenlere 1 milyon ruble (yaklaşık 62 bin Türk lirası) ödül vereceğini duyurdu. Savcılık ise başka bölgelerden gelen provokatörlerin, sadece mahallelerinde güvenliğin sağlanması için sokağa dökülen halkın arasına karışarak olayları tetiklediğini açıkladı. Video görüntüleri ve fotoğraflardan tespit edilen bu provokatörler yargı önüne çıkarılacak. Rusya'nın çeşitli bölgelerinde sık sık ırkçı ya da aşırı milliyetçi grupların çıkardığı olaylar meydana geliyor. 185 civarı farklı etnik grubun bulunduğu Rusya'da 3 milyon gayri resmi göçmen ve 11 milyon resmi ziyaretçi bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Moskova'da ırkçı ayaklanma
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN