Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Nobel benim hakkımdı'

Lübnan basınına konuşan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, kimyasal silahların yok edilmesi süreci nedeniyle Nobel'i hak ettiğini söyledi. Esad, "Nobel Barış Ödülü bana verilmeliydi" dedi

Giriş Tarihi: 15.10.2013
Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad, ABD ile Rusya arasında varılan anlaşma sonucu ülkesinin kimyasal silahlarının yok edilmeye başlaması hakkında ilginç açıklamalarda bulundu. Lübnan'da yayımlanan ve Şii örgüt Hizbullah'a yakınlığıyla bilinen El Ahbar gazetesine konuşan Esad, kimyasal silahların imhası nedeniyle moral ve politik olarak kayba uğradıklarını belirterek, Nobel Barış Ödülü'nü hak ettiğini vurguladı. "Nobel Barış Ödülü bana verilmeliydi" diyen Esad, 1997'den bu yana kimyasal silah üretmediklerini, bunun sonucu olarak da ordunun geleneksel silahları kullandığını iddia etti. Ülkesinin Rusya ile olan ittifakını da yorumlayan Esad, "Rusların yaptığı şey Suriye'yi, halkını ya da başkanını savunmak değil. Onlar kendilerini savunuyor" şeklinde konuştu. Esad, röportaj sırasında Hamas'ın kendisine defalarca ihanet ettiğini de vurguladı. Öte yandan Suriye'de başlayan kimyasal silahları imha çalışmaları nedeniyle Nobel Barış Ödülü'ne layık görülen Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü'nün Türk Direktörü Ahmet Üzümcü, muhaliflerin kontrolü altındaki bölgelere girmeye başlayacaklarını açıkladı. BBC'ye konuşan Üzümcü, uzmanların rahat çalışabilmesi için kısa süreliğine ateşkes imzalanmasını da isteyerek, Suriye rejiminin kendilerine kolaylık sağladığını belirtti.

"ESAD CEZASINI ÇEKMELİ"
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, İsviçre'de yayımlanan Neue Zürcher Zeitung gazetesine konuşarak, Esad'ın işlediği suçların cezasını çekmesi gerektiğini söyledi. Davutoğlu, "Suriye halkı onu Cenevre'de istemez. Silahını bırakan katil suçsuz olmaz" ifadelerini kullandı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Nobel benim hakkımdı'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN