2.5 milyon insan şeytan taşladı ve kurban kesti

Giriş Tarihi: 16.10.2013
Hac ibadetinin en önemli kısmı olan Arafat Vakfesi'ni önceki gün gerçekleştiren yaklaşık 2.5 milyon hacı, Kurban Bayramı'nın ilk günü olan dün de sabah namazının ardından Mekke yakınlarındaki Cemerat bölgesine giderek şeytan taşladı. Müzdelife bölgesine giderek 70 taş toplayan hacılar, güneş doğmadan Mina'ya hareket ettiler ve Cemerat'taki 'Büyük Şeytan'ı sembolize eden beton sütuna topladıkları taşları attılar.

İZDİHAMA KARŞI TEDBİR
Geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi kalabalık nedeniyle izdiham yaşanmaması için tedbir alan Suudi Arabistan yönetimi, binlerce polis ve asker görevlendirdi. Hacıların kurbanları, Mina bölgesine yakın yerde kurulan kesim tesislerinde kesildi. Hac ibadetinin bütün aşamalarını yerine getirerek 'hacı' sıfatını almaya hak kazanan Müslümanlar, tıraşlarını olarak ihramdan çıktılar. Görevdeyken hacca giden ilk Cumhurbaşkanı olan Abdullah Gül de, diğer Müslümanlarla birlikte ibadetini tamamladı. Cumhurbaşkanı Gül ve beraberindeki resmi heyet bugün Türkiye'ye dönecek.

CAMİLERE AKIN...

Umre ve diğer ibadetler için Mekke'ye geçen hacılar, daha sonra Medine'ye geçip Hz. Muhammed'in kabrini ziyaret edecek. Medine ziyaretini Mekke'ye gelmeden yapmış olanlar ise, Cidde'den memleketlerine dönmeye başlayacak. Kurban Bayramı namazı da Mekke'deki Mescid-i Haram'da ve Medine'deki Mescid-i Nebevi'de yüz binlerce Müslüman'ın katılımıyla kılındı. Her 2 caminin de imamları, İslam dünyasının içinde bulunduğu duruma temas eden güncel hutbeler okuyarak, Müslümanları birlik ve beraberliğe çağırdılar.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2.5 milyon insan şeytan taşladı ve kurban kesti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN