Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanya yola geliyor

Almanya, gelecek hafta yapılacak AB Genel İşler Konseyi toplantısında, Türkiye ile üyelik müzakerelerinde yeni fasıl açılması konusunda muhtemel tarihin belirlenmesinin görüşülebileceğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 17.10.2013 17:53
Almanya Dışişleri Bakanlığının bir sözcüsü AA muhabirine yaptığı açıklamada, AB'nin son açıklanan raporda, Türkiye'deki gelişmeleri farklı bir şekilde ele aldığını, raporda hem eksikliklere hem de ilerlemelere yer verildiğini belirtti.

Türkiye İlerleme Raporu ışığında Lüksemburg'da düzenlenecek konsey toplantısında AB partnerleriyle görüşerek fikir alışverişinde bulunacaklarını kaydeden Alman diplomat, bu görüşmede yeni faslın açılmasıyla ilgili olası bir tarihin belirlenebileceğinin işaretini verdi.

AB Genel İşler Konseyi 22 Ekim'de Lüksemburg'da bir araya gelecek ancak bu toplantı öncesinde AB Daimi Temsilciler Komitesi'nin Türkiye'nin üyelik müzakerelerini görüşmesi bekleniyor.

Alman kaynakları, yeni fasıl açılması ve tarihle ilgili henüz verilen bir kararın bulunmadığının, görüşmelerin ve istişarelerin İlerleme Raporu ile uyumlu şekilde olacağının altını çiziyor.

AB dışişleri bakanları, Türkiye'nin üyelik müzakereleri kapsamında haziran ayında "Bölgesel Kalkınma ve Yapısal Araçların Koordinasyonu" başlıklı 22. faslın açılması konusunda fikir birliğine varmıştı ancak faslın resmi açılışı ertelenmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanya yola geliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN