Darbe karşıtları sokağa döküldü

Mısır'da darbe karşıtı gösteriler, cuma namazının ardından başladı.

Giriş Tarihi: 18.10.2013 15:01 Güncelleme Tarihi: 18.10.2013 18:12
Darbeyi Ret ve Meşruiyete Destek için Ulusal İttifak Hareketi'nin, "Hesap Görme Cuması" adı altındaki darbe karşıtı gösterilere katılma çağrısı üzerine Mısır halkı, ülkenin çeşitli kentlerinde toplandı.

Başkent Kahire başta olmak üzere ülkenin bir çok kentinde başlayan gösterilerin "Hesap Görme Cuması" olarak adlandırılmasının, yeni yönetimin sorgunlaması anlamına geldiği belirtildi.

Kahire'nin dışında Akdeniz'in Süveyş Kanal kapısı olarak bilinen ticaret merkezlerinden Port Said'de, Kızıldeniz'in Süveyş Kanal kapısı olarak bilinen sanayi merkezlerinden Süveyş kentinde de gösteri düzenleniyor.

Süveyş'te darbe karşıtı gösterilerin Erbain Meydanı'na ulaşmaması için girişlerin ordu birliklerine ait zırhlı araçlarla kapatıldığı bildirildi.

AA muhabirine konuşan Süveyş Emniyet Müdür Yardımcısı Hasan İyd, güvenlik güçlerinin, geçen haftalarda olduğu gibi muhtemel çatışmalara engel olmak istediğini öne sürdü.

Tarih turizminin merkezi Asvan kenti ile mobilya sektörünün merkezi Dimyat, İskenderiye ve Beni Süveyf'te de protesto yürüyüşleri başladı.

Darbe karşıtı sloganlar atan göstericilerin Muhammed Mursi'nin bayramını kutlayan pankartlar taşıdığı kaydediliyor.

Geçen hafta Tahrir Meydanı'nda düzenlenmesi planlanan gösterilerin ertelenmesi sukünet olarak algılanmış, uzlaşı görüşmelerine zemin hazırlama olarak değerlendirilmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darbe karşıtları sokağa döküldü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN