Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyada 30 milyon 'modern köle' var

Avustralya'daki araştırmaya göre dünya çapında 30 milyon köle yaşıyor. Liste başında köle statüsünün babadan oğula geçtiği Afrika ülkesi Moritanya bulunuyor. Bu ülkede nüfusun yüzde 4'ünü köleler oluşturuyor. Moritanya'yı, Haiti ve Pakistan takip ediyor

Giriş Tarihi: 18.10.2013
Küresel Kölelik Endeksi'ne göre dünya çapında yaklaşık 30 milyon insan köle koşullarında yaşıyor. Avustralya merkezli Walk Free Foundation (Özgür Yürü Vakfı ) tarafından hazırlanan çalışmaya göre liste başında köle statüsünün babadan oğula geçtiği Afrika ülkesi Moritanya bulunuyor. 162 ülkeyi kapsayan kölelik endeksinde Haiti ikinci, Pakistan üçüncü, Hindistan ise dördüncü sırada yer alıyor. Endekste kullanılan "modern kölelik" kavramı borç köleliğini, zorla evlendirmeyi, çocuk işçiliğini, insan kaçakçılığını ve zorla çalıştırmayı kapsıyor. Köle sayısının en fazla bulunduğu ülke ise 14 milyon kişi ile Hindistan. Fakat endeks genel nüfusa kıyasla köle oranını ölçtüğü için 1.2 milyar insanın yaşadığı Hindistan listede 4'üncü ülke olarak belirlendi. Birinci sıradaki 3.8 milyonluk Batı Afrika ülkesi Moritanya'da 160 bin köle bulunuyor. Köleler bu ülkede nüfusun yüzde 4'üne denk düşüyor.

TÜRKİYE 90'INCI SIRADA

Araştırmaya göre modern köleliğin yüzde 72'si Asya kıtasında yaşıyor. Çin'in 2.9 milyon, Pakistan'ın da 2.1 milyon kölesi var. Yüksek oranda köleliğin bulunduğu ülkeler az gelişmişlik, yolsuzluk, fakirlik ve sosyal çatışma alanlarında aynı seviyeyi paylaşıyor. Uzmanlara göre dünya çapında köleliğin en büyük kurbanları zorla evlendirme ve çocuk evlilikleri yüzünden kadınlar. 110 ila 130 bin köleye ev sahipliği yaptığı ifade edilen Türkiye, listede 90'ıncı sırada yer alıyor. Süper güç ABD ise 134'üncü sırada bulunduğu endekste 59 bin 644 köleye ev sahipliği yapıyor. Listede en alt sırada ise Almanya, Güney Kore, Avustralya, Fransa, Kanada ve İngiltere gibi ülkeler bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyada 30 milyon 'modern köle' var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN