'Cehennem'in yeni adı: Avustralya

Avustralya'da bir haftadır pek çok noktada çıkan yangınlar bire yalette olağanüstü hal ilan ettirdi 200 ev yandı. Sidney'in merkezine doğru ilerleyen 15 farklı yangın henüz kontrol altına alınamadı

Giriş Tarihi: 21.10.2013
Avustralya'nın doğu eyaleti New South Wales son 40 yılda yaşanan en büyük orman yangını felaketine sahne oluyor. Bugüne kadar 200'den fazla evin de kül olmasına neden olan yangınlar nedeniyle eyalette olağanüstü hal ilan edildi. Avustralya'nın Sidney kentinin batısındaki Mavi Dağlar'da devam eden ve her geçen gün rüzgârın kuvvetli esmesiyle etki alanını genişleten yangının kent merkezine sıçramasından endişe ediliyor. Avustralyalı itfaiye ekipleri 2 bin kişilik bir ekiple yangına havadan ve karadan müdahale etmeye çalışıyor. Yetkililer önümüzdeki 1 aylık süreçte bölgede rüzgarın devam edeceği bu yüzden yangının tamamen kontrol altına alınmasının zor olduğunu söylüyor. Hava tahmin raporlarında önümüzdeki iki hafta bpyunca yağmur yapma olsaılığının hiç olmadığını belirtilmesi de görevlileri endişe ettiriyor. Olağanüstü hal durumu resmi yetkililere acil durum olması halinde halkı evlerinden zorla tahliye ettirme yetkisi veriyor.

'Askeri tatbikat neden oldu' iddiası
Her yıl bölgede çalı yangınlarına alışık olan Avustralyalılar bu yıl yangın sezonunun erken başlamasından dolayı oldukça endişeli. Bunun nedeni bazı uzmanlar tarafından küresel ısınmanın etkisiyle Avustralya'da son yıllarda daha sıcak günlerin yaşanması olarak gösteriliyor. Yangın çıktığı günden bu yana yanarak ölen olmadı. Ancak bir kişi yangından evini kormuya çalışırken kalp krizinden öldü. Dün sabah yangınla burun buruna gelen bir köy vardı. Mavi Dağlar'ın eteklerinde bulunan Bell köyü sakinleri evlerinden tahliye edildi. Yangınlar şimdiye kadar 37 bin hektar alanı küle çevirdi. İtfaiye yetkilileri şu anda 15 bölgede kontrol edilemeyen yangının devam ettiğini söylüyor. Kül ve dumanların Sidney'in merkezinde de hissedilmeye başlaması endişe veriyor. Öte yandan yangınlardan birinin ilk çıkış nedeninin Avustralya Ordusu'nun tatbikatı sırasında kullanılan bir patlayıcı olduğu iddiası da araştırılıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Cehennem'in yeni adı: Avustralya
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN