Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ABD yine karışacak

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) küresel casusluk programını ortaya çıkaran belgeleri yayımlayan ilk gazeteci Glenn Greenwald, çok önemli belgelerin yakında günışığına çıkacağını söyledi.

Giriş Tarihi: 22.10.2013 11:29 Güncelleme Tarihi: 22.10.2013 11:30
Brezilya'dan video konferans ile Amerikalar Arası Basın Birliği (Inter American Press Association) toplantısında konuşan Greenwald, açıklayacakları raporların en az NSA'nın 10 Aralık 2012-Ocak 2013 tarihlerinde Fransa'da 70,3 milyon telefon görüşmesini kaydettiği ile ilgili belgeler kadar önemli olduğunu söyledi.

Greenwald, açıklanacak belgeler arasında ABD'nin kendi vatandaşlarını nasıl izlediğini gösteren raporlar da olduğunu ifade etti.

NSA'nın eski sistem analisti Edward Snowden'ın kendisine verdiği ve kamu çıkarlarını ilgilendiren her belgeyi açıklamaya kararlı olduğunu vurgulayan Greenwald, belgelerin kamuoyuna açıklanmasının yaratacağı olası krizlerin farkında olduğunu, hangi belgenin yayınlanacağı konusunda deneyimli edit��r ve gazetecilere danıştığını söyledi.

Bir belgeyi yayımlamadan önce ilgili hükümeti bilgilendirdiklerine ancak yetkililerin raporun kamuoyuna açıklanmasıyla ilgili görüşlerini genellikle göz ardı ettiklerine işaret eden Greenwald, "Bence kimse, yeterince düşünceli olmadığımız iddiasında bulunamaz" dedi.

ABD'de basın özgürlüğünün uzun süredir saldırı altında olduğuna dikkati çeken Greenwald, ayrıldığı Guardian gazetesinden belgeleri yok etmesini isteyen İngiliz hükümetini de eleştirdi.

Tüm gazetecilere haklarını korumaları ve basın özgürlüğünü savunmaları çağrısında bulunan Greenwald, sözlerine şöyle son verdi:

"Biz birbirimizi ne kadar çok desteklersek, devletlerin basın özgürlüklerine saldırmaları o kadar güçleşir."

Halihazırda Rusya'da bulunan Snowden, 2013'ün başlarında Greenwald'e NSA ile diğer ülkelerdeki muadillerin kullandığı kişisel iletişim izleme programları konusunda bilgi vermişti. Snowden'ın NSA'dan sızdırdığı, Greenwald'ın da yayımladığı belgeler, dijital çağda özel yaşamın ihlali ve istihbarat servisleri tarafından yürütülen incelemeler ile ilgili tartışmaların alevlenmesine yol açmıştı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
ABD yine karışacak
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN