Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu sefer de Fransa

Daha önce Almanya, Brezilya ve Meksika'da izleme yaptığı ortaya çıkan Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın Fransa'yı da takibe aldığı belirtildi. Fransa, ABD'den açıklama istedi

Giriş Tarihi: 22.10.2013
Fransız Le Monde gazetesi, Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), 10 Aralık 2012 ila 8 Ocak 2013 tarihleri arasında Fransa'da yapılan 70 milyondan telefon görüşmesini kayıt altına aldığını yazdı. Gündeme bomba gibi düşen habere göre, 'US-985D' adlı özel bir programla konuşmaları otomatik olarak kaydeden NSA, kısa mesajları da düzenli olarak izledi. Le Monde, NSA'nın sadece terör şüphelilerini değil, iş ve siyaset dünyasından isimleri de takip ettiğini duyurdu. Eski NSA çalışanı Edward Snowden'ın sızdırdığı belgeler esas alınarak hazırlanan haberde, dinleme ve izleme sırasında belli anahtar kelimelerin kullanıldığı belirtildi. Haberin, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry'nin Suriye konusunda temaslarda bulunmak için Paris'e geldiği gün yayımlanması dikkat çekti. Fransa Dışişleri Bakanı Laurent Fabius, söz konusu uygulamanın hiçbir şekilde mazur görülemeyeceğini belirterek, ABD'nin Paris Büyükelçisi Charles Rivkin'in Dışişleri Bakanlığı'na çağırıldığını ve kendisinden konuyla ilgili açıklama istendiğini söyledi. Faibus, "Önlemlerimizi aldık, ancak casusluk olaylarının tekrar etmediğinden emin olmamız gerekiyor" dedi. Fransa İçişleri Bakanı Manuel Valls, Le Monde'un iddiasının "şoke edici" olduğunu kaydederek, "Müttefiklerimizden biri, Fransa ya da diğer Avrupa ülkelerinde casusluk yapıyorsa, bu kesinlikle kabul edilemez" şeklinde konuştu. Tepkilerin ardından bir açıklama yapan Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Sözcüsü Caitlin Hayden, bilgi toplama yöntemlerini gözden geçireceklerini belirtti.

NSA'NIN İLK DİNLEME VUKUATI DEĞİL
Edward Snowden'ın ortaya çıkardığı dinleme skandalı, daha önce Almanya, Brezilya ve Meksika'yla ilgili de gündeme gelmişti. NSA'nın Alman resmi kurumlarının yazışma ve görüşmelerini izlediği iddialarına sözcüsü aracılığıyla cevap veren Başbakan Angela Merkel, "Soğuk Savaş döneminde değiliz" derken, Meksika eski Devlet Başkanı Felipe Calderon'un dinlenmesi de tepkiyle karşılanmıştı. Brezilya Devlet Başkanı Dilma Rousseff ise, dinleme iddialarının ardından, ABD'ye yapacağı resmi ziyareti iptal etmişti.

OBAMA, HOLLANDE İLE TELEFONDA GÖRÜŞTÜ
ABD Başkanı Barack Obama, izleme iddialarıyla ilgili Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande ile telefonda görüştü. Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, Obama ile Hollande'ın basında yer alan iddiaları görüştükleri kaydedilerek, "Başkan Obama, vatandaşlarımızın meşru güvenlik endişeleri ile tüm insanların paylaştığı mahremiyet kaygıları arasında düzgün dengeyi sağlayabilmek için ABD'nin istihbarat toplama şeklini gözden geçirmeye başladığını dile getirdi. İki başkan, bu konuları diplomatik kanallar yoluyla ele alma konusunda mutabık kaldı" denildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu sefer de Fransa
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN