Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Iraklı Şiiler, Esad'ın saflarında savaşıyor

Giriş Tarihi: 23.10.2013

Esad'ın muhaliflere karşı üstünlük sağlamasında ona katılan Iraklı Şiiler'in önemli bir rolü olduğu ortaya çıktı. Irak ise çoğu işsiz bu gençlerin gitmesinden memnun

Suriye'de Beşar Esad rejimi ile muhalifleri arasında süren savaşa başka ülkelerden gelenler katılmaya devam ediyor. Daha önce Hizbullah güçlerinden destek aldıkları ortaya çıkan Esad rejimine, şimdi de Iraklı Şii gençlerin katıldığı ileri sürüldü. Rusya'nın Kommersant gazetesinin haberine göre binlerce Iraklı Şii, Esad'ın yanında savaşa girmek için Suriye'ye gidiyor. Iraklı savaşçıların en çok El Nusra gibi radikal gruplarla çatışmak için Suriye'deki savaşa dahil olduğu söyleniyor. Kommersant'ın haberine göre Esad şimdiye kadar Şii savaşçılardan önemli bir destek gördü. Esad güçlerinin, Şam'ın Tayyibiye ve Hüseyniye banliyölerinde üstünlük sağlamaları Irak'tan gelen bu Şii savaşçılara bağlanıyor. Muhalifler, söz konusu çatışmalarda büyük kayıp vermiş ve özellikle yoğun keskin nişancıların varlıklarını dile getirmişti. Şam'da 60 kişinin hayatını kaybettiği Seyyide Zeynep türbesi saldırısından sonra Suriye'deki Esad ordusuna Iraklı Şiilerin katılımının arttığı kaydedildi. Irak Ulaştırma Bakanı Ulaştırma Bakanı Amiri'nin o dönemde yaptığı "Iraklı gençler, radikallerle savaşmak için Suriye gidebilir. Kusayr'ı Esad ordusu muhaliflerin elinden alırken sadece 300 Hizbullah üyesi destek vermişti. Binlerce Iraklı gencin Suriye gitmesi durumunda neler olur?" sözlerinin büyük etki yaptığının da altı çizildi. Haberde ayrıca Bağdat'da yaşanan yüksek orandaki işsizliğin de Şii gençlerin Suriye'ye savaşa gitmesinde etkili olduğu belirtildi. Irak Başbakanı Maliki'nin de bu durumdan memnun olduğu ifade ediliyor.

'BİZİ ÖLMEKTEN KURTARIN'
Suriye'nin başkenti Şam'ın güneybatısında bulunan Mouadamiya semtinde kuşatma altında kalanlar dünyadan yardım istedi. Geçen yıl muhaliflerin eline geçen, ancak o tarihten bu yana Esad rejiminin kuşatma altında tuttuğu banliyöde yaşayanlar, "Bir yıldır Mouadamiya kuşatma altında. Yiyecek, elektrik, ilaç ve yakıt sıkıntımız var. Sürekli bombardıman altındayız. Hatta beyaz fosfor ve kimyasal silahlar kullanılıyor" açıklamasında bulundu. Mouadamiya'de yaşayanların yardım mektubunu yayınlayan muhalif kanat Suriye Ulusal Konseyi'ne göre yüzde 90'ı yerle bir edilmiş semtte 12 bin kişi açlıkla karşı kaşıya. Halkın ölmemek için ağaç yaprağı yediği belirtiliyor.

200 ALMAN VATANDAŞI MUHALİFLERE KATILDI
Alman Der Spiegel dergisinin istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberine göre, Suriye'de muhalif saflarda yaklaşık 200 Alman vatandaşı bulunuyor. Habere göre radikallerden oluşan Almanlar için Suriye'nin kuzeyinde bir Alman kampı kuruldu. Alman istihbaratının bu kişilerin ülkeye dönüşlerinde daha radikal olmasından endişe ettiklerinin altı çizildi. El Kaide ve diğer radikal gruplar arasında savaştıkları belirlenen 200 Almanın yakın zamanda sayılarının artmasının beklendiği belirtildi. 2012'de yayınlanan bir raporda da Avrupa genelinde yaklaşık bin kişilik radikalin Suriye'deki savaşa dahil olduğu belirtilmişti.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Iraklı Şiiler, Esad'ın saflarında savaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN