Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Pilotlarımızı kaçıran korsanlar serbest

Giriş Tarihi: 23.10.2013

Beyrut'ta 2 Türk pilotu kaçıran 3 şüpheli kefalet karşılığı serbest bırakıldı. Lübnan gazeteleri kararı eleştirerek, silahlı grupların kanun dışı yollara başvurmasının teşvik edildiğini yazdı

Lübnan'da, 2 Türk pilotun kaçırılması olayıyla alakalı olarak tutuklu bulunan 3 şüpheli dün akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Pilotların kaçırılmasını planlamakla suçlanan 3 şüphelinin Lübnan, Suriye ve Türkiye arasındaki rehine krizinin sonlanmasının hemen ertesi günü serbest kalması, akıllarda soru işaretleri doğurdu. Serbest bırakılan 3 şüpheliden Muhammed Salih'in Lübnanlı rehinelerden birinin akrabası olduğu öğrenildi. Muhammed Salih'le birlikte Nedim Zeyib ve Hasan Salih isimli diğer iki şüphelinin de 500'er bin Lübnan lirası (yaklaşık 660 Türk lirası) kefaletle serbest bırakıldığı bildirildi. Pazartesi akşam saat 19.00 sularında serbest bırakılan şüpheliler oturdukları mahallelerde adeta birer kahraman gibi karşılandı.

TUTARSIZ KARAR

Lübnan'da yayın yapan L'orient Le Jour, 3 şüphelinin serbest kalma öyküsünü satırlarına taşıdı. L'orient Le Jour, şüphelilerin ailelerinin resmi makamlara "pilotları kaçırarak rehinelerin kurtarılmasını sağlayan tutuklu akrabalarımızı serbest bırakın" başvurusunda bulunduğunu, Nedim Zeyib, Muhammed Salih ve Hasan Salih'in de bu başvuru üzerine serbest bırakıldığını yazdı. Lübnan'da yayınlanan bir diğer gazete olan El Merkeziye ise kararın tutarsızlığını vurguladı. El Merkeziye gazetesi böylesine bir kararın silahlı grupların kanun dışı yollara başvurmasını teşvik ettiğini yazdı. Türk Hava Yolları'nın 9 Ağustos 2013 tarihi, TK 828 sefer sayılı İstanbul-Beyrut seferini yapan yolcu uçağının 2 Türk pilotu, Beyrut'taki otellerine giderken kaçırılmıştı. Son olarak cumartesi günü Milli İstihbarat Teşkilatı'nın, Lübnanlı kafileyi ateş hattından kaçırarak ülkelerine teslim etmesinin ardından 2 Türk pilot da İstanbul'daki ailelerine kavuşmuşlardı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Pilotlarımızı kaçıran korsanlar serbest
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN