Afrika’da şifa bayramı

Yeryüzü Doktorları’na yapılan kurban bağışları sayesinde Afrika’da açlık ve kuraklığın en çok etkilediği altı ülkede 11.172 hisse kurban kesildi, kurbanlar yaklaşık 100 bin aileye ulaştırıldı.

Giriş Tarihi: 24.10.2013 16:04
Nijer ve Sierra Leone'ye giden Yeryüzü Doktorları Gönüllü Sağlık Ekipleri, çoğunluğunu kadın ve çocukların oluşturduğu 1830 hastaya sağlık hizmeti sundu.

Yeryüzü Doktorları Başkanı Dr. Kerem Kınık, 'Sen Payını Ayır, O Sahibini Bulur' mesajı ile çıktıkları kurban kampanyasında bağışçıların desteğiyle Afrika'da adeta çifte bayram yaşandığını söyledi.

Yeryüzü Doktorları, bu bayram Afrika'ya çifte bayram yaşattı. Afrika'nın açlıktan ve kuraklıktan en çok etkilenen bölgelerine yönelik düzenlenen organizasyonda 11 bin 172 hisse kurban yoksul köylere, yetimhanelere, hapishanelere, mülteci kamplarına ve okullara dağıtıldı. Yeryüzü Doktorları, Kurban Bayramı süresince Somali, Gana, DR Kongo, Kenya, Sierra Leone ve Nijer'in 38 şehrindeki noktalarda bağışçıların kurbanlarını kesti, 291 bölgede ihtiyaç sahiplerine dağıttı. Nijer ve Sierra Leone'de gönüllü doktorlar muayeneler yaptı. 3 dahili branş uzmanı doktor ve 1 eczacıdan oluşan ekipler Nijer'in Maradi ve Sierra Leone'nin Dibia bölgeleri ve çevresindeki köylerde yürüttükleri sağlık kampı ile sağlık erişimi çok sınırlı olan insanlara hizmet verdi. Bayram boyunca iki ülkede, çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 1,830 hastaya ulaşıldı, tedavileri yapılarak ilaçları verildi.

Bağışçıların desteğiyle Afrika'da bayramın büyük bir sevinçle yaşandığını belirten Yeryüzü Doktorları Başkanı Dr. Kerem Kınık, "2013 Afrika Kurban Organizasyonuyla, beslenme yetersizliği yaşayan çocuklara bir umut olmayı hedefledik. Kurbanda esas olan paylaşmaktır. Bu sebeple 'Sen Payını Ayır, O Sahibini Bulur' mesajı ile başlattığımız kampanyamızda bizler kurban paylarımızı ayırırken gönüllü hekimlerimiz de emeklerinin, ilimlerinin paylarını ayırdılar. Yeryüzü Doktorları olarak kurban organizasyonumuza katkıda bulunan herkese, Afrika'da bütün bir yıl boyunca belki sadece bir kez et yiyen aileler adına en içten teşekkürlerimizi sunuyoruz" dedi.

Bölgelerde yerel partnerlerle işbirliği içinde gerçekleştirilen tüm kurban kesim ve dağıtımlarına Yeryüzü Doktorları temsilcilerinin nezaret ettiğini belirten Dr. Kerem Kınık, kesimlerde Diyanet İşleri Başkanlığı'nın tavsiye ettiği kurallara uyulduğunu ve kesimlerin ardından, kurban bağışçılarına kısa mesaj yoluyla geri bildirim yapıldığını da vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika’da şifa bayramı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN