Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AİHM'in ETA kararına eleştiri

Giriş Tarihi: 24.10.2013 21:31
İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) İspanyol mahkemesince cezaevindeki süresi uzatılan 23 kişiyi öldürmekle suçlanan ETA üyesi İnes del Rio'nun serbest bırakılmasına ilişkin kararını eleştirdi.

Rajoy, gazetecilere yaptığı açıklamada, ''Maalesef en kötü sahnelerden biri ortaya çıktı. Kişisel olarak bu karar benim hiç hoşuma gitmiyor. Bana, adil olmayan, yanlış bir karar gibi geliyor'' yorumunda bulundu. ''Hayatta bazı şeyler varki hoşuna gitmez ama yapmak zorunda kalırsın. Bu da öyle birşey'' diyen Rajoy, İspanyol hükümetinin, AİHM'den çıkan kararlara saygı göstermek zorunda olduğunu kaydetti.

İspanya'daki yasalara göre hüküm giymiş bir kişi en fazla 30 yıl cezaevinde kalırken, iyi hal durumunda 18, 20 yıl içinde serbest kalabiliyor. İspanyol Yüksek Mahkemesi ve Anayasa Mahkemesi, iyi halden erken serbest kalan ETA üyelerinin tutukluluklarını uzatma kararı alırken, bu durumda olan ETA üyesi Ines del Rio'nun başvurusunu değerlendiren AİHM, İspanya'yı mahkum edip, Del Rio'nun hemen serbest bırakılması kararını vermişti. İspanya Ulusal Mahkemesi de AİHM'nin kararından hemen bir gün sonra oybirliğiyle İnes del Rio'nun serbest bırakılmasına kanaat getirmişti.

İspanya'da özellikle terör mağdurları AİHM'e büyük tepki gösterirken, pazar günü başkent Madrid'de gösteri düzenleneceği duyuruldu.

Bu arada İnes del Rio için çıkan kararı örnek olan benzer durumdaki ETA mahkumları serbest kalabilmek için yasal girişimlere başladı. Şimdiden 49 ETA mahkumunun, serbest kalmak için Ulusal Mahkeme'ye başvurduğu açıklandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AİHM'in ETA kararına eleştiri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN