Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Doktora unvanı İsveç'i karıştırdı

Giriş Tarihi: 24.10.2013 21:36
Norveç'in en zengin işadamlarından, yabancı karşıtı parti Fremskrittspartiet'e verdiği destekle bilinen Olav Thon'a, İsveç'te doktora unvanı verilecek olması tartışmalara yol açtı.

Taktığı kırmızı örgü beresiyle Norveç'te herkesin tanıdığı 90 yaşındaki Norveçli işadamı Olav Thon'a İsveç'teki devletin finanse ettiği Karlstad Üniversitesi Edebiyat ve Sosyal Bilimler Fakültesinin vermeyi kararlaştırdığı doktora unvanı ülkede tartışma yarattı. Kararı ülkedeki yabancı karşıtları büyük bir sevinç ile karşılarken, ırkçılığa karşı çıkanlar, doktora unvanının yabancılara karşı duran partiyi destekleyen Thon'a verilmesi kararının üniversiteye onur kaybettirdiğini savundu.

Üniversitenin öğretim görevlilerinden bir bölümü törene katılmayacağını açıklarken, gazeteciler ve din adamları da Thon'a unvan verilmesine karşı çıktı.

Tartışmaların artması üzerine Karlstad Üniversitesi Rektörü Asa Bergenheim, yaptığı açıklamada, politik görüşlerin destekçisi olmadıklarını, dış politika ile ilgilenmediklerini, üniversite olarak temel değerlere sahip çıktıklarını ve desteklediklerini kaydetti. Norveçli işadamı Thon'un üniversitenin de bulunduğu bölgede ticari yatırımlarıyla iş imkanları yarattığı ve bu alanda işletmelere katkı sağladığını vurgulayan Rektör Bergenheim, Norveçli işadamının bu yöndeki çalışmalarının üniversiteye katkı sağladığını belirtti.

Norveçli işadamı Olav Thon'un tilki kürkü işi ile iş hayatına atıldığı biliniyor.

Doktora unvanı töreni, Karlstad kentindeki üniversitede yarın düzenlenecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doktora unvanı İsveç'i karıştırdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN