Dr. Oetker'in Nazi geçmişi gün yüzüne çıkartılıyor

Nazi geçmişlerini sorgulayan ünlü Alman şirketlerine Dr. Oetker de katıldı. Şirketi isteğiyle yapılan araştırmada baba Oetker'in Hitler'in destekçisi olduğu ortaya çıktı

Giriş Tarihi: 24.10.2013
Alman firmalar, aradan 70 yıl geçtikten sonra 2. Dünya Savaşı sırasındaki karanlık geçmişlerini araştırmaya başladı. Son olarak, Türkiye'de kabartma tozu ve pudingleriyle tanınan Alman gıda devi Dr. Oetker de, Nazi rejimiyle bağlarını ortaya çıkarmak için araştırma başlattı. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanı August Oetker Alman tarihçilere, firmanın ve babasının Nazilerle ilişkisini araştırttı. Münih'teki Maximillian Üniversitesi tarafından yürütülen araştırmada gerçekten de Dr. Oetker'in, 2. Dünya Savaşı sırasında Nazi rejimi yanlısı olduğunu gün yüzüne çıkardı. Araştırma, o dönem şirketin başında bulunan Richard Kaselowsky'nin de birçok iş adamı gibi Adolf Hitler'e yaklaşmaya çalıştığını, hatta Hitler iktidara geldikten sonra Nasyonal Sosyalist Alman İşçi Partisi NSDAP'a üye olduğunu ortaya çıkardı.

ÜVEY BABASININ İZİNDEN GİTTİ
Kaselowsky'nin üvey oğlu Rudolf-August Oekter'in de babasının yolunda devam ettiği bildirildi. Araştırmada Rudolf-August Oekter döneminde şirketin merkez fabrikası dışındaki üretim yerlerinde köle işçiler çalıştırıldığı da yer alıyor. Tarihçi Joachim Scholtyseck, "Köle işçi çalıştırmaya hiçbir özel şirketin karşı koyamadığını biliyoruz zira kendi işçilerini Naziler askere almıştı. Üretimin devam ettirilebilmesi için başka bir çıkar yol kalmamıştı" diyerek koyu bir Nazi karşıtı olarak bilinen Robert Bosch'un bile köle işçi çalıştırdığını söyledi. Dr. Oetker araştırmasını yürüten tarihçilerden Jürgen Finger, şirketin tarihiyle bu kadar geç yüzleşmesini, Rudolf-August Oetker'in 8 çocuğunun da babalarının Nazi geçmişi hakkında konuşmak istememesine bağlıyor. Finger, August Oetker'in ancak 2007 yılında, babasının ölümünün ardından şirketin geçmişini aydınlatmaya niyetlendiğini bildirdi. Tarihçi Joachim Scholtyeck, Alman firmaların günümüzde Nazi geçmişlerini araştırma konusunda istekli olduğunu bildiriyor. Dünyanın en önemli otomotiv şirketlerinden BMW'nin sahibi Quandt ailesinin yanısıra Daimler ve Volkswagen gibi anonim şirketlerin de, Nazi döneminde şirket bünyesinde yaşanan insanlık ayıplarını ortaya çıkardıkları biliniyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dr. Oetker'in Nazi geçmişi gün yüzüne çıkartılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN