Türkiye'nin en iyi haber sitesi

En uzak galaksi gözlemlendi

Astronomlar 13,1 milyar ışık yılı ötede bulunan en uzak yıldız kümesini (galaksi) tespit etti. (1 ışık yılı = 9,6 trilyon kilometre). Galaksinin büyük patlama (Big Bang)'den sadece 700 milyon yıl sonra oluştuğu tahmin ediliyor.

Giriş Tarihi: 24.10.2013 07:00 Güncelleme Tarihi: 24.10.2013 15:03
Bilim dergisi Nature'da bugün yayınlanan araştırma sonuçlarına göre, şimdiye kadar keşfedilen en uzak ve yaşlı galaksi olan 'z8-GND-5296', sürpriz bir şekilde milyarlarca yıldızı içinde barındırıyor. Galaksiden yayılan ışık, 13,1 milyar yıl sonra Dünya'ya ulaştı ve Hubble Uzay Teleskopu ile Hawaii'deki Keck Gözlemevi'nin kızılötesi kameraları tarafından tespit edildi.

Araştırmayı yürüten ekipte yer alan Texas Üniversitesi profesörlerinden Steven Finkelstein, 'Zamanın uzak geçmişi hakkında çok şey öğreniyoruz, idrak etmek ve çözmek çok zor. Gördüğümüz şey, galaksinin 13,1 milyar yıl öncesine ait, yani bizim güneşimiz doğmadan ve bilinen hayat oluşmadan 8 milyar yıl öncesinden gelen bir ışık' diye konuştu.

'z8-GND-5296', beklenmedik bir şekilde 43 en uzak galaksi adayı içinde uzaklığını net bir şekilde ölçmeye yarayan anahtar durumdaki kimyasal ipuçlarını veren tek yıldız kümesi. İçinde bulunduğumuz Samanyolu galaksisinden 100 kat daha fazla yıldız oluşumu gözlemleniyor. Bu da onu dikkat çekici bir şekilde parlak hale getiriyor.

Bilim insanları, Güneş'ten milyarlarca kat daha büyük olan bu galaksinin nasıl oluştuğunu ve ışığının Dünya'ya kadar nasıl ulaştığını araştırıyor. 2018 yılında uzaya fırlatılacak olan James Webb Teleskopu sayesinde gelecekte bu gizemli yıldız kümeleri hakkında daha kesin bilgiler elde edilebileceği belirtiliyor.

Bilim dünyası tarafından kabul edilen teori, evrenin 13.8 milyar yıl önce yaşanan Big Bang (Büyük Patlama) ile oluştuğu ve sürekli genişlemeye devam ettiği. Gök bilimciler, günümüzde en gelişmiş teleskopları kullanarak evrenin en eski köşelerine ulaşmaya çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
En uzak galaksi gözlemlendi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN