Türkiye'nin en iyi haber sitesi

23 yıl sonra evine döndü

Kanadalı Mike Spencer Bown, 23 yıllık dünya turu sonrası ülkesine döndü. Kendisini turist değil kaşif olarak tanımlayan Bown, 190 ülkeye gitti, savaş bölgelerine dahi girdi

Giriş Tarihi: 25.10.2013
Dünyanın en çok gezen adamı olarak kabul edilen Mike Spencer Bown, 23 yıllık dünya turunun ardından ülkesi Kanada'ya geri döndü. 1990'da yollara düşen Kanadalı, Türkiye de dahil 190 ülke gezdikten ve birçok maceraya atıldıktan sonra 44 yaşında evine döndü.

ÇALIŞTIĞI DA OLDU
İngiltere'de yayımlanan The Sun gazetesine verdiği röportajda Bown "170 ülke gezdiğini söyleyen insanlar tanıyorum. Fakat onların yaptığı sadece ülkelerin önemli şehirlerine uçmak, birkaç gün gezip, birkaç gece otellerde kalmak. Onlara 'gezgin' demek yanlış olur, onlara ancak 'yolcu' diyebilirim" dedi. Hayatının yarısından fazlasını yollarda geçiren Bown yolculuğunun uzun sürmesini ziyaret ettiği ülkelerde bir turist gibi gezmekle yetinmeyişine bağlıyor. Bown gittiği ülkelerdeki insanlarla birlikte yaşıyor, onların hayatlarını ve geleneklerini paylaşıyor, kimi zaman çalışıyor kimi zamansa bir turist gibi tatil yapıyor. Dünyanın birçok tehlikeli bölgesini de ziyaret eden Bown'un gezileri farklı macerayla dolu. Mike Spencer Bown, kapalı rejimiyle ünlü Kuzey Kore, Amerikan işgali sırasında Irak ve dünyada turistlerin girmesi imkânsız kabul edilen başka pek çok bölgelere gitmiş. 2010 yılında Somali'nin başkenti Mogadişu'ya giden Bown, 20 yıl süren iç savaşın ardından bölgeye gelen ilk turist olmuş.

CASUS SANDILAR
Ülkeyi Türkiye tişörtüyle gezen Bown'ı Somali Göçmen Bürosu yetkilileri akıl hastası veya casus sanmış. Bown, The Sun'a verdiği röportajda Mogadişu'da yaşadıklarını, "Tanıştığım herkes turist olduğumu duyunca gülmekten yerlere yattı. Beni dört defa uçağa bindirip geri göndermeye çalıştılar ancak ben her türlü numarayı deneyip burada kalmayı başardım" sözleriyle anlatıyor.

En unutamadığı 10 deneyim
Bown, yaşadığı en heyecan verici 10 macerayı şöyle sıralıyor:
1- Everest'in tepesinden dünyaya bakmak.
2- Tanzanya'da hayvan sürülerinin büyük göçüne tanıklık etmek.
3- Peru'da Machu Picchu'daki İnka yolunu yürümek.
4- Alpler'in herhangi bir yerinde şarap ve peynir keyfi yapmak.
5- Ruanda'da gümüş sırtlı gorillerle yüz yüze gelmek.
6- Şam'da nargile içen insanlarla oturmak.
7- Sibirya demir yollarında körkütük sarhoş olmak.
8- Ürdün'ün Petra mağaralarında Indiana Jones'çuluk yapmak.
9- Fas'ta hipopotamlardan kaçmak için küreklere asılmak.
10- Kongo'daki Pigme kabileleriyle birlikte yapraktan bir kulübede yaşamak.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
23 yıl sonra evine döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN