Türkiye'nin en iyi haber sitesi

AB liderlerinden ABD'ye bildirili tepki

Avrupa Birliği liderleri, Amerikan Ulusal Güvenlik Konseyi'nin (NSA) dinleme faaliyetlerine bir bildiriyle tepki gösterdiler.

Giriş Tarihi: 25.10.2013 15:27 Güncelleme Tarihi: 25.10.2013 15:29
Brüksel'de düzenlenen AB Zirvesi'nin resmi gündem maddesi olmasa da yaşanan gelişmeler paralelinde tartışmaların odağına yerleşen "dinleme krizi", bu tür konularda pek alışık olunmayan bir sonuç doğurdu. Tepkilerini sözlü olarak göstermekle yetinmeyen AB liderleri, "ortak tutum" niteliğinde bir bildiri üzerinde anlaştılar.

Bildiride, ABD'yle AB arasındaki yakın ilişkiye ve buna verilen değere vurgu yapılırken, "gizli servislerin çalışmaları ve işbirliği de dahil olmak üzere ortaklığın saygı ve güven temeline dayalı olması gerektiği" belirtildi.

İstihbarat toplanmasının terörle mücadelede yaşamsal bir unsur olduğuna dikkat çekilen ve bu durumun ABD'yle olan ilişkiler açısından olduğu kadar Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkiler için de geçerli olduğunun belirtildiği belgede, "Güven eksikliği, istihbarat toplamada gerekli işbirliğine zarar verebilir" denildi.

Bildiride, Fransa ve Almanya'nın bu yılın sonundan önce sorunu giderme ve karşılıklı anlayış sağlama amacıyla ABD'yle ikili görüşmelerde bulunma niyetlerinin AB liderleri tarafından not edildiği kaydedildi.

AB ile ABD arasında veri koruma konusunda bir çalışma grubu bulunduğuna işaret edilen belgede, "bu çerçevede hızlı ve yapıcı bir ilerleme sağlanması" çağrısında bulunuldu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
AB liderlerinden ABD'ye bildirili tepki
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN