Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Avrupa'da gündem ABD'nin casusluğu

Giriş Tarihi: 25.10.2013

Alman basını, ABD'nin Merkel'in cep telefonunu dinlediği iddiasına 'baş belası Obama' yorumunu yaptı. Avrupa Birliği'nin ABD'ye karşı sert önlemler alması gündemde

ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) dinleme skandalı yüzünden; Brezilya, Meksika, Suudi Arabistan, İngiltere, İtalya, Fransa ve Almanya gibi müttefikleriyle kriz yaşayan Beyaz Saray, yaşanan son gelişmeyle iyice köşeye sıkıştı. Almanya Hükümet Sözcüsü önceki gün, Başbakan Angele Merkel'in cep telefonunun ABD tarafından dinlendiğini duyurdu. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle, dün ABD'nin Berlin Büyükelçisi John B. Emerson'u makamına çağırdı. Bakanlık, büyükelçiye hükümetin duruşunun net bir şekilde ifade edileceğini duyurdu. Almanya federal başsavcılığı da iddialar üzerine soruşturma başlattı.

'BAŞ BELASI OBAMA'
Merkel'in dinlendiği iddiası, Der Spiegel dergisinin bir haberinden yola çıkan Alman istihbaratının araştırması sırasında ortaya çıktı. Der Spiegel, NSA'nın dinleme skandalını basına sızdıran eski CIA çalışanı Edward Snowden'ın verdiği belgeleri de yayınlamıştı. ABD'nin daha önce Alman vatandaşlarını dinlediği ortaya çıkmıştı. Ancak Merkel'in cep telefonun dinlendiği iddiasıyla ABD'nin dinleme krizi şimdiye kadar ki en üst seviyeye ulaştı. Almanya'nın açıklaması ayrıca, ABD'nin Fransa'da da 70 milyon kişiyi dinlediğinin ortaya çıkmasıyla aynı haftada gerçekleşti. ABD Başkanı Barack Obama, her ne kadar Merkel'e "telefonunu dinlemedik" dese de Almanya, hiç tatmin olmadı. Alman basını ve siyaseti tepkilerini en sert şekilde dile getirdi. Suddeutsche Zeitung gazetesi "Obama, Nobel Barış Ödüllü değil, baş belası" derken, Almanya Savunma Bakanı Thomas De Maiziere, "Cep telefonumun yıllardan beri dinlendiğini tahmin ediyorum. Ancak Amerikalılardan bunu beklemiyordum" dedi.

AB'NİN KARARI BEKLENİYOR

Almanya ve Fransa'daki dinleme skandalları, dün Brüksel'de başlayan iki günlük Avrupa Birliği (AB) liderleri zirvesine de damgasını vurdu. Merkel ve Hollande zirvede özel görüşme yaparak ABD'ye verecekleri ortak tepkiyi tartıştı. Avrupa Konseyi İnsan Hakları Temsilcisi Nils Muiznieks, gizli telefon dinlemelerinin yayılmasının, insan haklarını tehdit eder hale geldiğini belirtti.

'DOSTLARA KARŞI KABUL EDİLEMEZ'
Almanya Başbakanı Merkel, temmuzde Berlin'e ziyareti sırasında "Obama'ya dostlara yönelik casusluğun hiçbir şekilde kabul edilemez olduğunu açıkça söyledim" dedi. Merkel "Müttefiklerimize ve dostlarımıza güvenmeye ihtiyacımız var. Bu güven tekrar oluşmalı" diye konuştu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avrupa'da gündem ABD'nin casusluğu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN