Merkel-Hollande gemileri yaktı

ABD'nin Merkel ile birlikte 35 lideri daha dinlediği ileri sürüldü. Almanya ve Fransa, ABD ile istihbarat paylaşımında yeni kurallar belirleyecek

Giriş Tarihi: 26.10.2013
ABD Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA), Almanya Başbakanı Angela Merkel'in cep telefonuna kadar uzanan dinleme skandalı yayılmaya devam ediyor. Eski CIA çalışanı Edward Snowden'dan gelen ve Guardian gazetesinde yayınlanan yeni belgeler, NSA'nın 35 liderin telefonunu dinlediğini ileri sürdü. ABD'li yetkililer tarafından verilen numaraların hangi liderlere ait olduğu açıklanmadı. Dün ayrıca İspanya Başbakanı Mariano Rajoy, "Hükümet olarak, ABD'nin İspanyol siyasi liderlerini dinlediğine ilişkin elimizde delil yok." dedi. Öte yandan dinleme krizi Avrupa Birliği (AB) içinde çatlağa neden oldu. Perşembe günü Brüksel'de toplanan AB liderleri, iki saatten fazla ABD'nin casusluğunu görüştü. Dün biten zirveden yayınlanan ortak metinde "Güven eksikliği, istihbarat toplamada gerekli işbirliğine zarar verebilir" denildi. AB içerisinde en sert tutumu ise ABD tarafından Başbakanı dinlenen Almanya ile vatandaşları dinlenen Fransa'dan geldi. Merkel ile Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, yıl sonuna kadar AB ile ABD arasındaki istihbarat paylaşımı konusunda yeni kurallar belirleyeceklerini açıkladı. Almanya ve Fransa, ABD'ye gönderecekleri istihbarat elemanlarıyla dinleme hakkında bilgi alacak. Merkel ve Hollande'ın aksine İngiltere Başbakanı David Cameron ise dinlemeyi savundu. Cameron, "Yaşananlar ülkeleri ilgilendirir. AB'nin meselesi değil. İstihbaratlarla ilgili sızan belgeler, ailelerimizi havaya uçurmak isteyen teröristlere karşı önlem almamızı zorlaştırıyor" dedi. Öte yandan CHP Milletvekili Erdal Aksünger ve arkadaşları NSA'nın Türkiye'de ofisinin olup olmadığının ve dinleme yapıp yapmadığının belirlenmesi için Meclis Araştırması açılmasını istedi.

GÜL: TEDBİRİMİZİ ALIRIZ
Gündeme ilişkin soruları yanıtlayan Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ABD'nin birçok Avrupa ülkesinde dinleme yaptığı haberlerine ilişkin, "Biz bu konuyla ilgili her türlü tedbirimizi alırız. Devletin kendi güvenlikleri vardır. Bu güvenlikler içerisinde de kendi mahremiyetini korumasıdır. İlgili kurumlarımız gayet dikkatli bir şekilde tedbirlerimizi alır" dedi. Zaman zaman ortaya skandalların çıktığını vurgulayan Gül, geçen ay Birleşmiş Milletler Genel Kurul toplantısında da bazı liderlerin konuyla ilgili şikâyetlerini dile getirdiğini söyledi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel-Hollande gemileri yaktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN