Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Ortadoğu'da neler oluyor?

Tunus'ta sokaklar karıştı, Başbakan istifa kararı aldı. Filistin'de barış görüşmeleri devam ederken, intifada sesleri yükseldi. Suriye'de krizin çözümü için 2. Cenevre Konferansına gidiliyor ancak yine umut yok gibi görünüyor. Mısır'da ise Mursi'nin duruşması öncesi sokaklar yeniden hareketlendi.

Giriş Tarihi: 26.10.2013 13:53 Güncelleme Tarihi: 26.10.2013 14:00
TUNUS KARIŞIK
Arap Baharının ilk başladığı ülke olan Tunus'ta tansiyon dorukta. Ülkede aylardır süren kaos ortamı, muhalifleri sokağa döktü. Geçtiğimiz yaz aylarında muhalif bir liderin öldürülmesiyle başlayan şiddet olayları Sidi Bouzid kentinde 6 polis memurunun öldüğü saldırıyla devam etti. Müslüman Kardeşler ekolünden gelen iktidara yönelik ayaklanma, Başbakan'ın istifa kararıyla şimdilik önlendi. Tunus'ta Ulusal Birlik Hükümeti kurulmasına karar verildi.

FİLİSTİN'TE İNTİFADA MI ÇIKACAK?
Filistin'de İsrail ile El Fetih arasında devam eden barış görüşmelerine rağmen İsrail'in, yerleşim birimi inşaatları, ev baskınları ve Mescid-i Aksa'ya yönelik ihlalleri devam etti. Müzakerelerdeki Kudüs'ün statüsüyle ilgili konu, Knesset'te kabul edilen yasa tasarısıyla yeni tartışmaları beraberinde getirdi. İsrail parlamentosu, Kudüs'ün geleceğiyle ilgili kararlarda mecliste 3'te 2 çoğunluk şartı gerektiren yasa tasarısını alt komisyonda kabul etti. Kudüs'ün geleceğine ipotek koyma anlamına gelen bu gelişme sonrası Filistinlilerin barış sürecine zaten çok az inançları tamamen kayboldu. Geride bıraktığımız hafta Batı Şeria'da aranan çok sayıda Filistinli örgüt üyesinin evlerine operasyonlar düzenlendi. 6 Filistinlinin hayatını kaybetmesinin ardından İsrail'de "3. İntifada başlıyor mu?" sorusu gündeme geldi. İsrail iç istihbarat servisi, intifada ihtimalinin zayıf olduğu yönünde bir rapor yayınladı.

SURİYE'DE GÜNDEM CENEVRE
Suriye krizinin çözümü için 2. Cenevre Konferansının yapılmasına karar verildi. İlki 2012 Haziran'da gerçekleştirilen Cenevre toplantısında muhalifler büyük bir hayal kırıklığına uğramıştı. Bu kez ikinci süreç için görüşmeler tamamlandı. Muhaliflerin Cenevre'ye katılmaları konusunda önemli adımlar atıldı. Ancak Suriye'de Cenevre sürecinden kimse umutlu değil. Genel kanı, bu toplantının da Esat'a zaman kazandıracağı yönünde. Ortadoğu'da en çok konuşulan ihtimal Esat'ın elindeki son kurşuna kadar saldırılarına devam edeceği ve iktidardan ayrılmayacağı. Esat'ın elini güçlendiren seçenek ise Amerika. Uzmanlar, Amerika'nın kısa zamanda çözüm arayışlarından çekileceğini düşünüyor bu durumda Şam yönetimine yönelik baskılar giderek azalacak ve muhaliflerin eli zayıflayacak.

KİMYASAL SİLAHLARDA SON DURUM
Suriye'de uzmanların kimyasal silahları denetim çalışmaları sürüyor. Ancak tam bu aşamada geçen hafta Kuveyt'te yayınlanan bir gazete İsrail savaş uçaklarının Suriye-Lübnan sınırında füze taşıdığı iddia edilen bir konvoyu bombaladığını duyurdu. İsrail kaynaklı habere göre İsrail jetlerinin vurduğu konvoy, Esat'ın elindeki bazı kimyasal başlıklı füzeleri Hizbullah'a taşıyordu.

MISIR YENİDEN HAREKETLENİYOR
Mısır'da 3 Temmuz'daki darbenin ardından göz altına alınan Cumhurbaşkanı Muhammet Mursi'nin 4 Kasım'da hakim karşısına çıkması bekleniyor. Mursi'nin yargı sürecinin başlamasına bir hafta kala demokrasi yanlıları destek gösterilerine başladı. Kahire başta olmak üzere ülke geneline yayılan protestolara yüz binlerce kişi katıldı. Cuma namazı sonrası yapılan destek yürüyüşlerine baltacı çetelerinin saldırıları damga vurdu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ortadoğu'da neler oluyor?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN