Tito'nun eşi Broz toprağa verildi

Giriş Tarihi: 26.10.2013 15:43
Eski Yugoslavya'nın komünist lideri Yosip Broz Tito'nun eşi Yovanka Broz'un cenazesi, Tito'nun da mezarının bulunduğu Yugoslavya Tarih Müzesi'ndeki Çiçek Evi'ne defnedildi.

Askeri törenin yapıldığı cenazeye, Sırbistan Başbakanı İvitsa Daçiç, bakanlar, Yovanka Broz'un ailesi ve 10 bine yakın vatandaş katıldı.

Vasiyeti üzerine, Broz'un cenazesi, İkinci Dünya Savaşı sırasında İtalyan partizanların söylediği ''Ciao Bella'' şarkısı eşliğinde defnedildi.

Sırbistan Başbakanı Daçiç, törende yaptığı konuşmada, eski Yugoslavya ''First Lady''sine bugün veda ettiklerini belirterek, Tito'nun ölümünün ardından zor koşullarda yaşamaya mahkum edilen Yovanka Broz'un yaşadığı zorlu hayata dikkati çekti.

Daçiç, ''Herkes, onu 'Yoldaş' olarak çağırırdı. Ancak sonra hiçkimse adını dahi ağzına almadı. Ölene dek, sanki hiç yaşamıyormuş gibiydi. Sanki dünyanın en önemli siyasilerini tanıyan biri değilmiş gibiydi. Günah işlediğimizi kabul etmemiz gerek. Onu unutarak, kendimizi de unuttuk. Bugün, eski Yugoslavya'nın son ikonuna ve Tito dönemine veda ediyoruz'' dedi.

Yovanka Broz'un ailesi adına cenaze töreninde konuşan kız kardeşinin oğlu Goran Aleksiç, Yovanka'nın saygın ve onurlu biri olduğunu söyledi.

Aleksiç, Yovanka Broz'un, gençliğini armağan ettiği ve ölene dek çok sevdiği eski eşi Tito'nun yanı başında huzurlu olmasını dileyerek, ''Her zaman kalbimizde olacaksın'' dedi.

Yovanka Broz'u cenaze törenini 42'si yabancı olmak üzere 74 medya kuruluşu ile 266 gazeteci takip etti.

Yovanka Broz (89), ağustos ayından beri, Sırbistan Klinik Merkezi'nde, çeşitli sağlık sorunları nedeniyle tedavi altında bulunuyordu. Broz, geçen pazar günü hayatını kaybetmişti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tito'nun eşi Broz toprağa verildi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN