14 askere karşılık 16 mahkûmu astılar

Pakistan sınırında 14 İran askeri öldürüldü ve 4'ü kaçırıldı. Saldırıdan saatler sonra İran "rejim düşmanı" dediği 16 kişiyi asarak misille yaptı. Saldırganların kimliği bilinmiyor

Giriş Tarihi: 27.10.2013
İran, Pakistan sınırında 14 askerinin öldürülmesine sert bir misillemede bulundu. İran medyasına göre cuma gecesi bir grup, ülkenin güneydoğusundaki Saravan kentindeki sınır askerlerine saldırdı. Çatışmada 14 asker öldü, 5 asker yaralandı ve 4 asker de rehin alındı. Saldırının ilk başta uyuşturucu kaçakçıları tarafından gerçekleştirildiği açıklandı. Saldırganların çatışma sonrasında yine Pakistan'a kaçtığı kaydedildi. Bölge Afganistan ve Pakistan'dan getirilen uyuşturucuların Avrupa ve Körfez ülkelerine ulaştırılması için sık kullanılan güzergah olarak biliniyor. AFP haber ajansının İran kaynaklarından aldığı verilere göre bölgede son 30 yıl içinde 4 binden fazla asker ve polis, kaçakçılar tarafından öldürüldü.

'REJİM DÜŞMANLARI'
Askerlerin öldürülmesinden saatler sonra ise misilleme haberi geldi. İran yarı resmi ajansı Fars, Sistan Belucistan vilayetinin adli yetkilisi Muhammed Marzie'ye dayandırdığı haberinde "Saravan'da sınır muhafızlarının öldürülmesine cevaben Zahedan'da cezaevinde bulunan, rejim düşmanı örgütlerle bağlantılı 16 isyancının asıldığını" belirtti. Ancak "rejim düşmanlarının" kimler olduğu açıklanmadı. Bazı haberlerde asılanların cezalarının zaten kesildiği ancak yaşanan olayla infazlarının hızlandırıldığı bildirildi.

YİNE CUNDULLAH MI?

Sistan Belucistan vilayetinde Sünni nüfus yoğunlukta. Bölgede zaman zaman Sünni örgütlerin saldırıları yaşanıyor. İran'ın El Kaide bağlantılı dediği Cundallah örgütü bölgede 2003'ten bu yana çok sayıda saldırı eylemleri yapıyor. Olayın araştırılması için bölgeye uzman ekip gönderildiğini açıklayan İran İçişleri Bakanlığı, Pakistan hükümetinin sınır güvenliği konusunda daha dikkatli olması gerektiğini bildirdi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
14 askere karşılık 16 mahkûmu astılar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN