Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkel'e10 yıl takip

Giriş Tarihi: 28.10.2013

Amerikan Ulusal Güvenlik Ajansı'nın, Almanya Başbakanı Angela Merkel'in telefonunu, henüz başbakan olmadığı 2002 yılından bu yana dinleme listesinde tuttuğu iddia edildi

ABD'nin son aylarda eleştirilen istihbarat toplama kurumu Ulusal Güvenlik Ajansı'nın (NSA) 2002'den beri Angela Merkel'in özel telefonunu takip etmiş olabileceği ortaya çıktı. Alman Der Spiegel dergisi, NSA'nın alt kurumu Özel Toplama Hizmeti'nin (SCS) 2002'de Merkel'in telefon numarasını takip listesine aldığını ve ABD Başkanı Barack Obama'nın bu yılın haziran ayında Berlin'i ziyaretinden birkaç hafta öncesine kadar Almanya Başbakanı'nın numarasının "GE Chancellor Merkel" kaydıyla listede olduğunu yazdı.

'OBAMA BİLİYORDU' İDDİASI
2000'de o dönemde muhalefette olan Hıristiyan Demokrat Parti'nin (CDU) başına geçen Merkel, 2005'ten beri Almanya'nın başbakanlığını yürütüyor. Derginin ele geçirdiği 2010 tarihli SCS evrakında, NSA'nın Berlin'deki ABD Büyükelçiliği'nde resmi casusluk kaydının olmaması yüzünden Almanya'daki takip çabalarının Washington ile Berlin'in arasını açabileceği de belirtiliyor. Berlin'deki resmi kurumların olduğu bölgenin Merkezi Haberalma Teşkilatı (CIA) ve NSA tarafından izinsiz bir şekilde takip edildiğini belirten belgede ayrıca bu tür istihbarat merkezlerinin Paris, Madrid, Roma, Prag, Cenevre ve Frankfurt dâhil dünya çapında 80 şehirde daha olduğu belirtildi. Bild am Sonntag gazetesi ise, ABD istihbarat kaynaklarına dayandırdığı haberde, Obama'nın 2010'da Merkel'in dinlendiğini öğrendiğini ancak bu duruma müdahale etmediğini söyledi. Merkel'in dinlendiği iddiaları yüzünden Almanya hükümeti, istihbarat elemanları dâhil üst düzey bir heyeti Beyaz Saray ve NSA'ya gönderme kararı almıştı.

WASHINGTON'DA PROTESTO
ABD'nin başkenti Washington'da önceki gün toplanan 10 bin kadar protestocu, NSA'nın istihbarat toplama programının kısıtlanması çağrısında bulundu. Eski CIA çalışanı Snowden'ın posterlerini taşıyan grupta, hem özel hayatın gizliliğinin korunmasını talep eden liberaller hem de aşırı muhafazakâr Çay Partisi üyeleri yer aldı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkel'e10 yıl takip
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN