Türkiye'nin en iyi haber sitesi

14 yılın ardından yeniden çocuk felci

Suriye'de yaşanan insanlık dramının faturasını çocuklar ödemeye devam ediyor. Dünya Sağlık Örgütü, 14 yıl aradan sonra Suriye'de çocuk felcine rastlandığını bildirdi

Giriş Tarihi: 30.10.2013
Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dün yaptığı açıklamada Suriye'nin Deyr ez Zor bölgesinde 10 çocukta, çocuk felcine rastlandığını bildirdi. Suriye'de 1999 yılından beri çocuk felcine rastlanmıyordu. Bu tehlikeli hastalığın 14 yıl sonra tekrar ortaya çıkması yetkilileri telaşlandırdı. Zira bulaşıcı bir hastalık olan çocuk felcinin tedavisi de bulunmuyor. Çocuk felcinden kaçınmanın tek yolu ise erken yaşlarda yapılan aşılar olarak biliniyor. WHO'nun tahminlerine göre iç savaş dolayısıyla istikrarın kalmadığı Suriye'de 500 bin çocuk aşı olma imkanı bulamadı. WHO Suriyeli göçmenlerin sığındığı komşu ülkeleri de çocuk felci konusunda uyardı. WHO'nun Suriye'de çocuk felcinden şüphelendiğini açıklamasının üzerine Suriye Sağlık Bakanlığı, geçtiğimiz hafta bir aşı kampanyası başlatmıştı. Fakat aşıların Deyr ez Zor gibi çatışmaların yoğun yaşandığı bölgelere ulaşmadığı biliniyor.

RAPOR GÜVENLİK KONSEYİ'NDE

Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü Direktörü Ahmet Üzümcü, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne sunduğu raporunda, Suriye'de 23 kimyasal üretim sitesi tespit ettiklerini bildirdi. Raporda ayrıca Beşar Esad'ın elinde bin 300 ton kimyasal silah malzemesi bulunduğu da açıklandı. Üzümcü, BM heyetinin 23 siteden 2'sine de güvenlik nedenleriyle ulaşamadığını raporunda duyurdu. Öte yandan Suriye Başbakan Yardımcısı Kadri Cemil'in, Devlet Başkanı Beşar Esad tarafından "yetkisi haricinde görevini terk ettiği" gerekçesiyle görevden alındığı bildirildi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
14 yılın ardından yeniden çocuk felci
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN