Türkiye'nin en iyi haber sitesi

26 mahkum serbest bırakıldı

İsrail hükümeti, Oslo Anlaşması'ndan önce mahkum ettiği Filistinlilerden 26 kişilik ikinci grubu daha serbest bıraktı.

Giriş Tarihi: 30.10.2013 06:54 Güncelleme Tarihi: 30.10.2013 11:57
Gece yarısından sonra serbest bırakılan Filistinli mahkumlar, toplu halde getirildikleri Ramallah'taki Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nın bulunduğu Mukataa Meydanı'nda resmi törenle karşılandı.

İlk olarak Filistin'in efsanevi lideri Yaser Arafat'ın Mukata içindeki kabrini ziyaret eden Filistinli mahkumlar, daha sonra Devlet Başkanı Mahmut Abbas'la, kurulan platformun üzerine çıkarak kendilerini karşılamaya gelen yaklaşık 2 bin kişilik kalabalığı selamladılar.

Abbas, burada yaptığı konuşmada, "Bunlar bizim kahramanlarımız, hepsine 'aramıza hoşgeldiniz' diyorum. Tüm mahkumlarımız serbest kalana kadar mutlu olmayacağız. Son Filistinli mahkum serbest kalana kadar da İsrail ile hiçbir anlaşma yapmayacağız. Bu serbest kalan kardeşlerimiz İsrail'in yeni Yahudi yerleşim birimleri yapmalarına bedel değildirler" ifadesini kullandı.

İsrail cezaevindeki mahkum Kerim Yusuf'a da seslenen Abbas, "Allah'ın izniyle kurtuluş yakındır" dedi. Mahkumlar daha sonra kurulan platformdan inerek kendilerini bekleyen yakınlarıyla kucaklaştı.

Serbest bırakılan mahkumların karşılanmasında Abbas'ın yanı sıra Filistin Başbakanı Rami Elhamdulillah, bakanlar, Filistinli grupların liderleri, Filistin Kurtuluş Örgütü yönetim kurulu üyeleri ve Fetih hareketinin merkez komitesi üyeleri hazır bulundu.

Öte yandan, İsrail Başbakanlık Ofisi'nden yapılan yazılı açıklamada, serbest bırakılan tutuklulardan herhangi birinin tekrar İsrail karşıtı düşmanca bir tutum içine girmesi halinde yeniden tutuklanarak kalan cezasını çekmek üzere cezaevine koyulacağı uyarısı yapıldı.

Daha önce ağustos ayında da 14'ü Gazze Şeridi, 12'si Batı Şeria'dan olmak üzere yine 26 mahkum İsrail yönetimi tarafından serbest bırakılmıştı. Bugün serbest kalan tutuklulardan 21'i Batı Şeria'da, 5'i ise Gazze'de tutuklanmış ve 19 ile 28 yıl arasında değişen hapis cezalarına çarptırılmışlardı. Son serbest bırakılan mahkumların ardından İsrail hapishanelerinde halen hükümlü ve tutuklu 4 bin 774 Filistinli bulunuyor.

İsrail'in, barış görüşmeleri çerçevesinde gelecek aralık ayında da daha önce varılan anlaşma gereği 26 mahkumu daha serbest bırakması bekleniyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
26 mahkum serbest bırakıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN