Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sandy'nin vurduğu kıyı yerleşime kapatılıyor

Sandy kasırgasının yıldönümünde kurbanlar anıldı. Hükümet, kasırganın vurduğu bir kıyı mahallesinde tüm evleri satın alıp bölgeyi yerleşime kapatacak

Giriş Tarihi: 30.10.2013
ABD'de 29 Ekim 2012 tarihinde 181 kişinin ölümüne neden olan Sandy Kasırga kurbanları anıldı. Kasırganın vurduğu doğu eyaletlerinde felaketin başlama saati olan 19.30'dan itibaren çeşitli anma törenleri düzenlendi. Kasırga boyunca yaklaşık 4 metrelik dalgaların vurduğu sahil kıyılarında denize çiçekler atıldı. Yerle bir olan ve çoğu hâlâ onarılamayan yüzlerce mahallede de kurbanlar için mumlar yakılıp dualar edildi. 65 milyar dolarlık (128 milyar 700 milyon TL) maddi hasara neden olan Sandy Kasırgası'nın ardından binlerce kişi evlerini onarmak yerine devlete sattı. Devlet de satın aldığı yerlerde yeni evler yapmama kararı aldı. Bu bölgeler doğal afetlere karşı boş bırakılacak. Bölge sakinleri de yeni politika için "evlerimizi doğaya geri verdik" yorumlarını yapıyor.

Sandy sonrasında yetersizlik eleştirisi
Sandy faciasının birinci yılında düzenlenen panelde New Yorklular doğal felaketler konusundaki eksiklikleri masaya yatırdı. Sandy sonrası yapılan çalışmaların çok yetersiz olduğu eleştirisi yapıldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sandy'nin vurduğu kıyı yerleşime kapatılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN